Auta w Europie hamują

RAV
opublikowano: 15-05-2009, 00:00

W Europie sprzedaż aut w kwietniu spadła o 12,3 proc. Gdyby nie Austria, Niemcy, Czechy, Słowacja i Polska, byłoby gorzej.

W Europie sprzedaż aut w kwietniu spadła o 12,3 proc. Gdyby nie Austria, Niemcy, Czechy, Słowacja i Polska, byłoby gorzej.

Kwiecień był dwunastym miesiącem z rzędu, kiedy w europejskich salonach samochodowych świeciło pustkami. Z powodu globalnej recesji klienci coraz rzadziej decydują się na zakup nowego auta. A jeśli już to robią, to wybierają małe. Popyt na paliwożerne bmw czy mercedesy ostro spada.

Z wyliczeń ACEA, europejskiego stowarzyszenia producentów, wynika, że w kwietniu sprzedaż nowych aut w całej Unii Europejskiej wyniosła 1,25 mln sztuk i była o 12,3 proc. mniejsza niż rok wcześniej. Od początku roku sprzedaż spadła o 16 proc., do 4,69 mln sztuk. Byłoby jeszcze gorzej, gdyby nie pakiety stymulujące rynek motoryzacyjny w Niemczech i Austrii, gdzie sprzedaż wzrosła w kwietniu odpowiednio o 12,8 i 19,4 proc.

W zachodniej Europie najmniej chętnych do zakupu nowych aut było w Wielkiej Brytanii (-24 proc.) oraz Hiszpanii (-45,6 proc.).

Wśród nowych członów UE sprzedaż w kwietniu podtrzymywały tylko: Polska (+2,4 proc.), Czechy (+19 proc.) oraz Słowacja (+43,5 proc.). Najgorsze wyniki zanotowano na Węgrzech (-51,5 proc.) oraz w Rumunii (-51,8 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: RAV

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu