Auto pod domem i cały VAT do odpisu

opublikowano: 15-05-2017, 22:00

Odpłatne umowy z pracownikami dotyczące podnajmu samochodu służbowego można uznać za związane z działalnością — orzekł sąd.

Jeżeli podatnik wykorzystuje samochody do działalności gospodarczej, a ponadto wynajmuje je odpłatnie pracownikom zgodnie z wewnętrznym regulaminem i cennikiem oraz na podstawie odrębnych umów, można uznać, że wykorzystuje je wyłącznie do celów biznesowych. W związku z tym ma prawo do pełnego odliczenia podatku od towarów i usług (VAT) od wydatkówzwiązanych z użytkowaniem aut — orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Warszawie w wyroku wydanym w ubiegłym tygodniu (sygn. III SA/Wa 985/16). Sprawa dotyczyła spółki, która sprzedaje importowaną herbatę, a do obowiązków jej pracowników należy podróżowanie po Polsce samochodami firmowymi, które są użytkowane przez przedsiębiorcę na podstawie leasingu operacyjnego — informuje Patrycja Łukasiewicz z PwC (taxonline.pl). Leasingodawca wyraził zgodę na możliwość podnajmu samochodów służbowych. Według regulaminu spółki nie jest ona w stanie zapewnić parkowania wszystkich pojazdóww pobliżu jej siedziby, dlatego pracownicy zostawiają je w miejscu zamieszkania lub w innym, zapewniającym zabezpieczenie przed kradzieżą lub uszkodzeniem. Auta nie są udostępniane im na cele prywatne, ale mogą być wynajmowane za odpłatnością na podstawie odrębnych umów podnajmu. Spółka wystawia faktury VAT na rzecz pracowników. Podatnik zgłosił urzędowi skarbowemu, że samochody są wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej, ale odliczał tylko 50 proc. VAT. Stwierdził jednak, że ma prawo do pełnych odliczeń i postanowił uzyskać interpretację organu podatkowego w tej sprawie.

Organ uznał to stanowisko za nieprawidłowe. W jego ocenie udostępnienie pracownikom samochodów służbowych z przeznaczeniem na dojazdy z pracy do miejsca zamieszkania oznacza zaspokojenie ich potrzeb prywatnych. Warszawski WSA uznał, że warunki, w jakich działa spółka, pozwalają traktować je jako wyjątek spełniający wymóg wykorzystywania samochodów służbowych w związku z działalnością podatnika. Takimi okolicznościami są odrębne umowy z pracownikami. Na takie wyjątki zwrócił uwagę Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 21 lutego 2017 r. (sygn. I FSK 1200/15).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu