Auto w firmie — jak sfinansować

opublikowano: 11-03-2015, 00:00

Analiza PB: Kilkaset złotych raty dla firmy leasingowej wystarczy, żeby jeździć nową skodą octavią. Kredyt będzie droższy

Ile kosztuje samochód w leasingu? Na jakie raty można liczyć przy takim sposobie finansowania? Czy nie bardziej opłaci się kredyt? Dla przedsiębiorców, którzy zadają sobie podobne pytania, zrobiliśmy przegląd ofert leasingowych i kredytowych na rynku.

Oferty leasingodawców na sfinansowanie auta do firmowej floty nie różnią się między sobą znacznie. Jednak w porównaniu z kredytem różnica jest już spora — w każdym analizowanym przez „PB” przypadku będzie on droższy od leasingu.
Zobacz więcej

TANIEJ W LEASINGU:

Oferty leasingodawców na sfinansowanie auta do firmowej floty nie różnią się między sobą znacznie. Jednak w porównaniu z kredytem różnica jest już spora — w każdym analizowanym przez „PB” przypadku będzie on droższy od leasingu. BLOOMBERG

Podobne koszty

Na warsztat poszła nowa skoda octavia active. Rocznik 2014. Wartość brutto — 60 tys. zł. Zakładamy, że na taki samochód (najczęściej obecny w firmowych flotach) jednoosobowy przedsiębiorca od 2 lat działający w branży pośrednictwa nieruchomości ma 20 proc. wkładu własnego. I chce zawiązać umowę na 5 lat. Większość firm leasingowych w takim przypadku zaproponuje bardzo podobne warunki cenowe. Rata leasingu operacyjnego wyniesie około 720 zł netto, a po zakończeniu umowy auto będzie można wykupić za 0,1 proc. jego początkowej wartości — czyli niecałe 50 zł. W niektórych firmach wartość wykupu jest trochę wyższa i wynosi 1 proc. Wtedy za pięcioletnią skodę przedsiębiorca zapłaci 487 zł. W niektórych firmach leasing będzie jednak nieco droższy — np. w Idea Leasing, gdzie jego całkowity koszt sięga 113,58 proc. Leasingodawcy zwracają jednak także uwagę, że nie tylko wysokość raty ma znaczenie, trzeba pamiętać również o innych kosztach.

— Warto zwrócić uwagę na dodatkowe zapisy w umowie albo tabeli opłat i prowizji w konkretnej firmie — radzi Sławomir Dudziak, dyrektor Departamentu Sprzedaży w Pekao Leasing. Ponadto leasingodawcy, podobnie jak banki, do każdego przypadku podchodzą indywidualnie — zwracają choćby uwagę na sektor, w którym działa firma. W stosunku do jednych branż będą ostrożni, a dla innych bardziej przychylni. W EFL na uproszczoną i promocyjną ofertę mogą liczyć przedstawiciele wolnych zawodów.

— Dla wybranych grup zawodowych możemy sfinansować sprzęt znacznie poniżej ceny rynkowej — zapewnia Krzysztof Tekieli, menedżer rynku samochodów osobowych i dostawczych w EFL. Lekarze do dyspozycji mają ofertę z volvo za 101 proc., podczas gdy koszt standardowej oferty z nową skodą wynosi ponad 110 proc. Spłata rat w leasingu może być także elastyczna. Jeden z produktów EFL — leasing swobodny — umożliwia samodzielne zarządzaniewysokością rat przez leasingobiorcę. W ciągu roku można je zmienić nawet 6 razy. Nie mogą to być jednak zmiany następujące bezpośrednio po sobie.

Jedna zaleta kredytu

Dla porównania zapytaliśmy także kilka banków o ofertę kredytu na wspomnianą skodę octavię, przy takich samych założeniach. Niektóre banki nie mają w ofercie specjalnego produktu na sfinansowanie samochodu, ale mogą zaoferować na ten cel kredyt gotówkowy (BZ WBK, Credit Agricole) czy inwestycyjny (Credit Agricole). Wiele banków nie potrafiło jednak w ogóle przygotować przykładowej oferty, tłumacząc, że wszystko jest ustalane indywidualnie. Wyłącznie takie rozwiązania stosuje m.in. Alior Bank i Pekao. Natomiast oferty banków, które na podstawie podanych informacji potrafiły skalkulować przykładową propozycję, pokazują, że kredyt częściej będzie jednak droższą propozycją niż leasing. Wyższe są raty kredytu (ok. 1000 zł), większa jest też całościowa kwota do spłaty.

Do tego trzeba doliczyć prowizję za udzielenie kredytu, która w wielu przypadkach wynosi kilka tysięcy złotych. Podczas gdy całkowity koszt leasingu to średnio ok. 4 tys. zł, a kredytu — zaczyna się od 7 tys. zł, w BZ WBK wynosi nawet 15,6 tys. zł, a w Idea Banku 13,1 tys. zł. Co ciekawe, kredyt na samochód w Idea Banku będzie tańszy, jeśli przedsiębiorca weźmie go za pośrednictwem firmy doradczej Idea Expert, należącej do grupy Idea Banku. Szacunkowy koszt zobowiązania wyniesie wtedy 11,1 tys. zł, rata sięgnie 992 zł, a prowizja tylko 489,9 zł. Najdroższy leasing to koszt 6,6 tys. zł (Idea Leasing). Trzeba też pamiętać, że wiele banków oprócz wkładu własnego będzie także wymagało dodatkowego zabezpieczenia. Leasingodawcy wystarczy zabezpieczenie na przedmiocie leasingu. Dodatkowym plusem leasingu operacyjnego jest także możliwość wliczenia rat do kosztów uzyskania przychodu. Cezary Pułka, dyrektor oddziału Leasing-Experts w Tomaszowie Mazowieckim, zwraca jednak uwagę, że wcześniejsze rozwiązanie umowy leasingowej może się okazać bardziej kosztowne niż w przypadku kredytu.

— Opłaty może nałożyć wtedy nie tylko leasingodawca, koszty mogą pojawić się w związku ze zwrotem odliczonego podatku do urzędu skarbowego. W przypadku kredytu umowę można zakończyć dużo łatwiej i nie ma mowy o roszczeniu fiskusa, opłaty za wcześniejsze skończenie umowy kredytowej będą uiszczane tylko kredytodawcy — mówi Cezary Pułka.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu