Autobox chce sprzedać armii honkery

opublikowano: 05-11-2019, 22:00

Spółka ze Starachowic, która modernizuje wojskowe stary, rozmawia z MON o dostawach aut osobowo-ciężarowych.

Pod koniec października Inweststar, spółka z Grupy Zasada, sprzedała Agencji Rozwoju Przemysłu za 14,6 mln zł 72,9 proc. akcji w Specjalnej Strefie Ekonomicznej Starachowice. Rok temu, gdy negocjacje były w toku, przedstawiciele motoryzacyjnej spółki wspominali, że mogą przeznaczyć pieniądze na przywrócenie do produkcji ciężarówek legendarnej marki Star. Miała się tym zająć inna spółka z Grupy Zasada: Autobox Innovations, która modernizuje wojskowe ciężarówki tej marki. Wiele wskazuje na to, że szanse na nowego stara są minimalne.

BĘDZIE PRZEPROWADZKA:
BĘDZIE PRZEPROWADZKA:
Autobox Innovations, którego prezesem jest Mirosław Kalinowski (z lewej), a wiceprezesem Krzysztof Siekański, chce wznowić produkcję honkerów. Najpierw musi przenieść z Lublina maszyny i urządzenia.
Fot. ARC

— Do tej pory nie dostałem odpowiedzi na pismo wysłane do koncernu MAN, dotyczące możliwości odkupienia marki Star. Decyzję o przeznaczeniu pieniędzy ze sprzedaży akcji podejmie grupa kapitałowa. Posłużą one na pewno do rozwoju działalności, a pod uwagę brane są różne kierunki — mówi Mirosław Kalinowski, prezes Autobox Innovations.

Nowe kierunki

Jedną z możliwości jest wsparcie wznowienia produkcji honkerów.

— Prawdopodobnie część pieniędzy zostanie przekazana do Autobox Innovations w formie pożyczki lub podniesienia kapitału i wykorzystana na modernizację obiektów lub zakup maszyn. Kilka miesięcy temu kupiliśmy za 2,5 mln zł markę Honker, która też potrzebuje dokapitalizowania — twierdzi Mirosław Kalinowski.

28 sierpnia kierowana przez niego spółka podpisała z syndykiem masy upadłości firmy DZT Fabryka Samochodów umowę zakupu dokumentacji konstrukcyjno-technologicznej razem z oprzyrządowaniem produkcyjnym. Dało to Autoboksowi możliwość modernizacji honkerów i wznowienia ich produkcji, z czego firma chce skorzystać.

— Już w 2018 r. pokazaliśmy zmodernizowany prototyp, a na targach we wrześniu tego roku kolejny. Mam nadzieję, że na tym polu też będziemy mogli współpracować z wojskiem. Prowadzimy rozmowy z MON na temat ewentualnych dostaw. Na targach zwrócili się do nas także przedstawiciele armii kraju, do którego honker był eksportowany — mówi szef Autoboksu.

Pod koniec września wojsko unieważniło postępowanie na zakup ponad 485 samochodów osobowo-ciężarowych ogólnego przeznaczenia plus 125 w opcji, którego wartość szacowano na 80 mln zł.

1500 starów

Autobox Innovations ma doświadczenie we współpracy z wojskiem. Od 2010 r. gruntownie modernizuje ciężarówki star 266 — w praktyce ze starego pojazdu zostaje tylko rama, mosty napędowe i skrzynia rozdzielcza. Star 266M2 (to jego oznaczenie po modernizacji) ma nowe: silnik, instalacje pneumatyczne i elektryczne.

— Zmodernizowaliśmy dotychczas 1,2 tys. tych aut. We wrześniu zawarliśmy pięcioletni kontrakt na 351 ciężarówek wart 158 mln zł. Jeszcze w tym roku zrobimy 23 sztuki — mówi Mirosław Kalinowski. Zlecenia dla wojska to dziś 95 proc. działalności firmy.

Pracuje też dla firmy MAN — maluje ramy autobusów (kilkadziesiąt rocznie), produkuje również elementy śmieciarek eksportowane do Danii. Zakład Autobox Innovations działa na terenie SSE Starachowice. Ma powierzchnię 10 tys. m kw. i zatrudnia 130 osób.

— Kolejne kilkaset pracuje w ponad 50 małych spółkach na terenie województwa świętokrzyskiego, które są naszymi kooperantami — mówi Mirosław Kalinowski.

Ostatnio zakład przeszedł modernizację.

— W 2020 r. zostanie zakupiona komora lakiernicza za około 1 mln zł. Do inwestycji dojdzie, jeśli zostanie podłączony do zakładu gaz ziemny — mówi Mirosław Kalinowski.

W 2018 r. Autobox Innovations miał 85,6 mln zł przychodów i 216,4 tys. zł zysku netto. [MAG]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane