Automatyzacja w cementowni

opublikowano: 08-11-2018, 22:00

Lafarge zainwestował w Polsce 2,5 mln EUR w innowacyjne laboratorium zmianowe do analizy jakościowej produktów.

Laboratorium w Cementowni Kujawy służy do analizy głównych parametrów jakościowych mąki surowcowej, klinkieru i cementu. Wykorzystano w nim najnowocześniejsze technologie i urządzenia światowych dostawców, które pozwalają na całkowitą automatyzację działań.

W Cementowni Kujawy w Bielawach Lafarge zrealizował projekt
innowacyjnego automatycznego laboratorium zmianowego z wykorzystaniem robota.
Dzięki temu możliwe jest częstsze kontrolowanie próbek.
Zobacz więcej

PIONIERSKIE PRZEDSIĘWZIĘCIE:

W Cementowni Kujawy w Bielawach Lafarge zrealizował projekt innowacyjnego automatycznego laboratorium zmianowego z wykorzystaniem robota. Dzięki temu możliwe jest częstsze kontrolowanie próbek. Fot. ARC

— Laboratorium wspomaga pracę operatora centralnej sterowni przez zwiększoną częstotliwość analiz prób klinkieru i cementu. Dzięki częstszym kontrolom parametrów wytwarzanego surowca, mamy pewność, że produkty Lafarge spełniają najwyższą jakość dla użytkownika — komentuje Marek Michalski, dyrektor Cementowni Kujawy.

Rozwiązanie pozwoliło na lepszą kontrolę wielu rodzajów cementu produkowanych naprzemienniew ciągu 24 godzin. Przy częstotliwości badań co godzinę operator centralnej sterowni może szybciej i sprawniej podejmować działanie w reakcji na nieprawidłowości w próbce. Dzięki temu firma unika ryzyka produkcji materiałów z niewłaściwymi parametrami.

Automatyczne laboratorium jest rezultatem wspólnych działań Lafarge w Polsce z ekspertami w dziedzinie badań procesowych. W realizację projektu zaangażowanych było sześć firm, w tym cztery zagraniczne. Koszt realizacji całego projektu z dostawąrozwiązań inżynierskich i budową nowego budynku wyniósł 2,5 mln EUR.

Realizacja projektu wymagała m.in. zintegrowania systemów informatycznych i operacyjnych w całość. Najdłuższa z tras transportu pneumatycznego z punktu poboru próbki do laboratorium wynosi pół kilometra. Zazwyczaj tego typu przedsięwzięcia są realizowane etapami przez 2-3 lata. W przypadku laboratorium w Cementowni Kujawy obiekt powstał i został uruchomiony w niespełna 10 miesięcy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu