Autonomiczne auta na żądanie

General Motors zainwestuje 500 mln USD w firmę Lyft, która rywalizuje na rynku transportu samochodowego z Uber Technologies.

Inwestycja koncernu General Motors sprawi, że start-up Lyft będzie wyceniany na 5,5 mld USD. Firma oferuje usługę, która poprzez aplikację smartfonową łączy kierowców i osoby potrzebujące transportu. Teraz dostanie pieniądze na dalszą ekspansję i rywalizację z Uberem. Lyft i General Motors poinformowały także, że chcą wspólnie pracować nad rozwojem sieci samochodów autonomicznych, które będą dostępne na żądanie klientów (na fot. auto sieci Lyft). General Motors powstał w 1908 r. i jest jedną z ikon amerykańskiej motoryzacji.

Auto sieci Lyft
Zobacz więcej

Auto sieci Lyft ARC

Dan Ammann, prezes koncernu, który w ramach transakcji dołączy do rady Lyfta, przekonuje, że w ciągu najbliższych pięciu lat branża motoryzacyjna zmieni się w większym stopniu niż w ciągu ostatnich 50 lat. Lyft jest jednym z największych rywali firmy Uber, która rozwija podobną usługę transportową na całym świecie i ściąga na siebie gromy właścicieli taksówek. Uber pozyskał już od inwestorów ponad 10 mld USD i wyceniany jest na 62,5 mld USD.

Lyft od 2013 r. zebrał 2 mld USD. Inwestorzy chętnie wykładają pieniądze na takie start-upy, bo widzą w nich pomysły, które będą przyszłością transportu. Lyft zanotował w pierwszej połowie 2015 r. 127 mln USD straty, mając 46,7 mln USD przychodów. Aplikacja dostępna jest w 190 miastach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Ostruszka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu