Autonomiczne auta w Wielkiej Brytanii

Karol Kopańko
opublikowano: 14-08-2014, 00:00

Brytyjskie Ministerstwo Transportu pracuje nad zmianą przepisów, by wpuścić na drogi samochody sterowane przez komputer.

Dotychczas takie prawo wprowadziły trzy stany USA, Japonia i Szwecja.

— Autonomiczne auta wprowadzą nas do grona liderów niesamowitej technologicznej transformacji i stworzą nowe możliwości dla naszej gospodarki i społeczeństwa — powiedział Vince Cable, minister biznesu i innowacji w rządzie Davida Camerona.

Testy zostaną przeprowadzone w trzech miastach, na dwóch rodzajach samochodów. Pierwszy obejmie auta, w których kierowca może przełączyć się na tryb manualny, drugi — w pełni autonomiczne. Próbne jazdy zaczną się w styczniu 2015 r. i potrwają od półtora roku do 3 lat.

Po tym okresie miasta, które zechcą zbudować ośrodki testowe dla obywateli, mogą liczyć na dotacje z budżetu. Podobne testy przeprowadzała w zeszłym roku Japonia, gdzie autonomiczne auto Nissana jeździło po autostradach.

Za 3 lata sprawdzian czeka zaś mieszkańców Göteborga. Na ulice szwedzkiego miasta wyjedzie wtedy 100 samojezdnych volvo. Nad własnym projektem pracują też naukowcy z Uniwersytetu w Oxfordzie. Ich RobotCar UK dzięki rezygnacji z GPS ma docelowo kosztować 100 GBP. Będzie można go zamontować w każdym samochodzie.

System, wykorzystujący kamery i laserowe czujniki, stworzy trójwymiarową mapę otoczenia. Będzie się nim sterować za pomocą specjalnej aplikacji na urządzenia mobilne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karol Kopańko

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Autonomiczne auta w Wielkiej Brytanii