Avatar 2  może powstać w Polsce

Karol Jedliński
opublikowano: 13-05-2010, 00:00

Z 475 wniosków

Nowosądecki projekt Media 3.0 nabiera rozpędu

Z 475 wniosków

o dofinansowanie

Miasteczko Multimedialne

wybierze 12

innowacyjnych projektów.

System zarządzania dla parafii, studio do filmów 3D, aplikacja do tworzenia testów egzaminacyjnych, a może nowa, lepsza gra typu FarmVille, tak popularna na Facebooku? Czy te projekty powstaną w Polsce i dostaną dofinansowanie? Okaże się do końca roku. Miasteczko Multimedialne, powstające właśnie w Nowym Sączu w ramach projektu Media 3.0, ma do zainwestowania 15 mln zł.

Została trzydziestka

Miasteczko kusi firmy w początkowej fazie rozwoju i chce wspierać tworzenie innowacyjnych, rewolucyjnych i przełomowych technologii, w szczególności animacji oraz grafiki 3D. Choć nie tylko, bo również dobre pomysły ze sfery internetu, e-learningu, technologii mobilnych i telekomunikacji też mają szansę na dotację. Właśnie zakończyły się pierwsze etapy selekcji.

— Zakończyły się sukcesem, bo napłynęło aż 475 wniosków z całej Polski. Do dalszych rozmów zaprosiliśmy 75 pomysłodawców, z których wybraliśmy finałową trzydziestkę — tłumaczy Kinga Pawłowska, dyrektor projektu Media 3.0, finansowanego m.in. z pieniędzy Unii Europejskiej.

Ostatecznie wsparcie kapitałowe, do wysokości 200 tys. EUR, dostanie dwanaście firm. Ponadto czołowa trzydziestka może liczyć na doradztwo z zakresu prawa, finansów czy marketingu.

— W wytypowanej grupie są i zawodowi startupowcy, i nowicjusze w biznesie, np. studenci oraz naukowcy mający świetne koncepcje — tłumaczy Kinga Pawłowska.

Filmy i parafie

Teraz pomysły oceni komitet inwestycyjny, w którym zasiada m.in. Krzysztof Pawłowski, prezydent Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu, oraz Ryszard Kruk z Enterprise Investors. Komitet w ostatniej fazie podejmie decyzję co do wysokości dofinansowania, a także zaangażowania Miasteczka Multimedialnego w projekty.

— Tu reguły mówią, że Miasteczko nie może przekroczyć poziomu 50 proc. udziałów w startupach — wyjaśnia Marcin Dąbrowski, autor projektu zgłoszonego do Media 3.0, a zakładającego stworzenie wytwórni animowanych filmów fabularnych w 3D, czyli a la "Avatar".

Model współpracy zakłada też, że Miasteczko Multimedialne udziały mniejszościowe w przedsięwzięciu obejmie na maksymalnie 5 lat.

— Oczywiście jesteśmy otwarci też na inwestorów z zewnątrz, uważam, że nasz projekt systemów zarządzania dla parafii to coś, co trafia w sedno zapotrzebowań coraz młodszych pokoleń proboszczów — twierdzi Sebastian Skurnóg, pomysłodawca systemów ERP dla parafii, a wcześniej założyciel m.in. kreatora społeczności internetowych Socjum.pl.

W zależności od indywidualnych uwarunkowań Miasteczko Multimedialne zacznie realizować inwestycje w wybrane spółki za dwa-sześć miesięcy.

Proboszcz klika, czyli te projekty czekają na inwestorów

dla Duchownych

ERP dla parafii to pomysł na system informatyczny traktujący parafię jako przedsiębiorstwo. Ma on ułatwić optymalizację wykorzystania zasobów parafii oraz zachodzących w nich procesów. Skierowany jest do młodszego pokolenia duchownych. W pomysł kapitałowo zaangażował się Rafał Agnieszczak, właściciel Grupy Fotka. System jest już na ukończeniu, potrzebuje finansowania na promocję i dystrybucję.

Komórki razem

Projekt zakłada opracowanie kreatora aplikacji mobilnych jako usługę B2B. Obecnie programiści aplikacji na komórki opracowują je na potrzeby kilku platform, z których korzystają producenci. Większość ma podobny wygląd, stąd pomysł na kreator. Czyj? Tomasza Florczaka, nagrodzonego tytułem Mikroprzedsiębiorcy Roku 2009 i współwłaściciela Intelmindu oferującego wirtualnych doradców na potrzeby serwisów internetowych.

Egzamin na Flunkem

Na stronie Flunkem.com ma się pojawić dostęp do usługi ułatwiającej tworzenie, przeprowadzanie i sprawdzanie testów egzaminacyjnych. Będzie je można wykreować szybko i tanio (opłata za test, nie za oprogramowanie). Wystarczy się zalogować. Lider projektu to kończący studia Szymon Niemczura, od sześciu lat na zlecenie tworzy strony WWW, ponadto jest pilotem szybowcowym.

Trzy wymiary

Wytwórnia Animowanych Filmów Fabularnych 3D to pomysł Marcina Dąbrowskiego, zajmującego się grafiką 3D od 5 lat. Początkowo jego start up ma funkcjonować jako agencja reklamowa, tworząca krótkie animacje. Drugi etap to zakup technologii motion capture wykorzystywanej m.in. przy filmie "Avatar". Powstanie też internetowa farma mająca ułatwiać użytkownikom kreowanie animacji w 3D. W perspektywie 2020 r. ruszą produkcje fabularne 3D z animacjami z Polski.

Rozproszona gra

Koncepcja m.in. Macieja Czerwonki to próba stworzenia gry komputerowej dla każdego. Taki lepszy FarmVille z Facebooka. Ten były główny programista Wiedźmina, polskiej gry, która podbiła świat, ma ambitny plan. Gra ma być przeznaczona zarówno dla tych, co pograją w nią 5 minut w pracy, jak i cztery godziny wieczorem. Kiedy? Za półtora roku.

programowanie

RapidDEV wspomaga szybkie programowanie z wykorzystaniem języka programowania PHP, najpopularniejszego wśród programistów. Zaoferowany zestaw narzędzi ma skracać czas programowania o 60 proc., głównie dzięki automatyzacji tworzenia kodu źródłowego. Do tego RapidDEV ma oferować bloki gotowych rozwiązań, łatwych do rozbudowy. Prototyp już działa. Termin pełnej realizacji: trzy lata.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karol Jedliński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy