Aviva Polska ma nowego-starego szefa

Adam Uszpolewicz wraca za stery ubezpieczyciela. Dotychczasowy prezes – Maciej Jankowski – będzie jego zastępcą.

Ten rok przynosi przetasowanie we władzach największych ubezpieczycieli. Stanowiska tracą prezesi, którzy przez ostatnie lat nadawali ton branży ubezpieczeniowej. Po Pawle Danglu, który na początku roku pożegnał się z Allianz Polska, przyszedł czas na Macieja Jankowskiego – od pięciu lat  prezesa grupy Aviva Polska.

Na tym stanowisku zastąpi go Adam Uszpolewicz. Ta zmiana to faktycznie jego powrót do Polski. Adam Uszpolewicz był już prezesem Aviva Polska w latach 2007-2008. Potem robił karierę w strukturach międzynarodowych – odpowiadał m.in. za rozwój biznesu i marketing na rynkach europejskich i azjatyckich. Przed przyjęciem do Avivy pracował m.in. w GE Capital, Cigna i PwC.

Maciej Jankowski zostaje w polskiej Avivie. Będzie pełnił funkcję wiceprezesa całej grupy (zakres jego odpowiedzialności to m.in. finanse, operacje, IT, ryzyko i Aviva Litwa). Będzie także nadal szefem spółki majątkowej. Natomiast biznesem życiowym pokieruje bezpośrednio Adam Uszpolewicz.

Ten podział władzy wyraźnie pokazuje, na co stawiają brytyjscy właściciela ubezpieczyciela. Biznes życiowy należy do najbardziej rentowych w Polsce (w 2012 roku wypracował 560 mln zł zysku netto). Natomiast spółka majątkowo to młode przedsiębiorstwo, które dopiero w ubiegłym roku wyszło na plus. Okupiło to cięciami w zatrudnieniu i w portfelu.

- Polska należy do najważniejszych rynków dla naszej grupy. Stawiamy na dalszy rozwój biznesu Avivy i chcemy optymalnie wykorzystać umiejętności i doświadczenia naszych czołowych menedżerów – twierdzi David McMillan, prezes Aviva Europa.

Aviva, która należy do grona największych grup ubezpieczeniowo-finansowych na świecie, od dwóch lat boryka się z problemami. Koncern przechodzi obecnie kolejny etap restrukturyzacji. W kwietniu ogłosił plan zwolnienia 2 tys. pracowników (6 proc. całej załogi). Ma to jej dać ok. 400 mln funtów oszczędności.

Ubezpieczyciel wyprzedaje także cześć swoich międzynarodowych aktywów. Jednak od momentu rozpoczęcia restrukturyzacji jego władze podkreślają, że biznes w Polsce jest jednym z najlepszych w grupie i nie zostanie sprzedany.

Grupa Aviva Polska składa się z ubezpieczyciela majątkowego i życiowego, PTE i TFI. Ma także połowę udziałów w ubezpieczeniowym joint venture z bankiem BZ WBK.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MGA

Polecane