Czytasz dzięki

AWSA przegrała w unijnym sądzie

Sąd Unii Europejskiej wydał wyrok w postępowaniu Autostrady Wielkopolskiej (AWSA) przeciwko Komisji Europejskiej (KE).

Rozstrzygnął skargę AWSA dotyczącą stwierdzenia nieważności decyzji KE, nakazującej Polsce odzyskanie od wielkopolskiej spółki 894 mln zł z odsetkami, czyli na dzień wniesienia skargi aż 1,36 mld zł. KE uznała, że AWSA otrzymała je jako niedozwoloną pomoc publiczną. Zasilą one konto Krajowego Funduszu Drogowego i zostaną przeznaczone na realizację inwestycji. To dobra wiadomość dla Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, która od wykonawców otrzymuje wiele ofert przekraczających kosztorysy i musi szukać pieniędzy na zwiększenie finansowania.

Geneza sporu z AWSA sięga 2005 r. Wówczas rząd zmienił przepisy, by uniknąć kwestionowanego przez KE podwójnego obciążania przewoźników opłatami. Zrezygnowano wówczas z opłat na bramkach, a koncesjonariusze, tacy jak AWSA, otrzymywali wynagrodzenie za udostępnienie im trasy do przejazdu z pobieranych przez skarb państwa opłat winietowych. Po kilku latach polski rząd zakwestionował jednak dane, na których podstawie wyliczano wynagrodzenie. Wszczęto arbitraż, który wygrała AWSA. Później jednak sprawa trafiła na unijną wokandę.

1,36 mld zł Na tyle wyceniono pomoc publiczną dla AWSA. Pieniądze zasilą konto Krajowego Funduszu Drogowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane