Czytasz dzięki

AXA TFI stawia na inwestycje globalne

  • Jagoda Fryc
opublikowano: 17-05-2013, 00:00

Kilka funduszy z oferty towarzystwa przeszło metamorfozę. Zrównoważony ma zarabiać w rytm cyklu koniunkturalnego, pozostałe wyjadą za granicę.

Od poniedziałku AXA Zrównoważony działa pod szyldem AXA Cyklu Koniunkturalnego. Nowa strategia zakłada globalne inwestycje w różne klasy aktywów, w tym w inne fundusze inwestycyjne oraz instrumenty pochodne. Decyzje mają być podejmowane na podstawie oceny sytuacji makroekonomicznej. Podczas ożywienia gospodarczego w portfelu będą przeważały akcje, a w dobie spowolnienia — dłużne papiery wartościowe.

Zmiany nie są pokłosiem słabych wyników, bo fundusz świetnie sobie radził, działając na starych zasadach. W ubiegłym miesiącu był drugim najlepszym funduszem zrównoważonym na rynku, a w ciągu ostatnich sześciu miesięcy zarobił prawie 7 proc., czyli ponad dwa razy więcej niż średnia w grupie. Zarządzający doszli jednak do wniosku, że polska giełda jest płytka i coraz mniej atrakcyjna, dlatego zysków należy szukać także na innych rynkach.

Za granicę planuje również wyjechać AXA Equity Active Asset Allocation. W jego portfelu przybędzie akcji spółek notowanych zarówno w krajach rozwiniętych, jak i wschodzących. Do tej pory fundusz miał się czym pochwalić. Od początkuroku zarobił 5,2 proc., przy średniej w grupie 3,8 proc. Na ostatniej prostej jest także zmiana polityki inwestycyjnej AXA Antyinflacyjnego. Z portfela zniknęły akcje, które jeszcze na koniec lutego zajmowały tam około 3 proc. Produkt będzie nastawiony na replikowanie strategii AXA FIZ Globalnych Obligacji, z tą jednak różnicą, że udział funduszy globalnych obligacji korporacyjnych, zarządzanych przez grupę AXA, wyniesie 50 proc., zaś w bratnim funduszu zamkniętym stanowi ok. 75 proc.

Poszerzanie oferty produktowej o fundusze inwestujące globalnie w rytm cykli koniunkturalnych to nowy trend w branży TFI, a AXA nie jest jedyną firmą, która za tą modą podąża. Kilka tygodni temu podobną strategię — Portfel Cyklu Koniunkturalnego, uruchomiło także Generali TUnŻ. Strategia działa w ramach nowego produktu Generali Omni Profit Premium i ma przynosić zysk z inwestycji w inne fundusze, niezależnie od fazy cyklu koniunkturalnego.W okresie spowolnienia zarządzający będzie wybierał produkty pieniężne, w trakcie recesji — obligacyjne, podczas ożywienia — fundusze akcji, a w fazie ekspansji — fundusze akcji i surowcowe. Na podstawie analizy sytuacji makroekonomicznej decyzje inwestycyjne podejmuje także Rafał Matulewicz, zarządzający funduszem PKO Globalnej Makroekonomii FIZ. Wykorzystuje różne klasy aktywów, a zysków szuka na rynkach USA, krajów Unii Europejskiej, Szwajcarii oraz Turcji. Fundusz ten cieszy się sporym wzięciem klientów. W nieco ponad rok pozyskał do portfela 260 mln zł. A że sukces smakuje, to towarzystwo kierowane przez Piotra Żochowskiego zabiera się za utworzenie podobnego funduszu o nazwie PKO Globalnej Strategii, z tym że klon będzie oferowany mniej zamożnym inwestorom, od 25 tys. zł na starcie. W ubiegłym roku na produkt inwestujący globalnie w rytm cyklu koniunkturalnego zdecydowało się także Ipopema TFI, które ma dwa tego rodzaju fundusze.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jagoda Fryc

Polecane