Aż 1,4 mld zł od czterech spółek z GPW

Małgorzata Grzegorczyk, ANP
02-10-2007, 00:00

GieŁda Co łączy cztery spółki z parkietu? Wszystkie inwestują w specjalnych strefach ekonomicznych. I to niemało.

Inwestycje Pieniądze wykładają Mondi, Dębica, Polimex-Mostostal i Lotos

GieŁda Co łączy cztery spółki z parkietu? Wszystkie inwestują w specjalnych strefach ekonomicznych. I to niemało.

Giełdowe spółki: Mondi, Dębica, Polimex-Mostostal i Lotos zainwestują pod warunkiem że wybrane przez nie lokalizacje zostaną objęte specjalną strefą ekonomiczną. Dzięki temu 40-50 proc. wartości inwestycji zwróci im się w przyszłości w zwolnieniach podatkowych. Zgodę rządu mogą otrzymać lada moment — gotowe są już rozporządzenia zmieniające trzy strefy ekonomiczne: pomorską, mielecką i tarnobrzeską. Zmiany musi zatwierdzić rząd i podpisać premier. Mogą wejść w życie nawet jeszcze w tym roku.

Decyzja na tak

Grupa Mondi podała we wrześniu, że kupuje nową maszynę papierniczą. Informowała, że w zależności od poziomu pomocy rządowej maszyna trafi do zakładu w Świeciu lub czeskim Steti. Z komunikatu wynikało, że projekt obejmie też budowę nowej tekturnicy, a wszystkie inwestycje sięgną 350 mln EUR (1,3 mld zł). Już wiadomo, że projekt zmian w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (PSSE) przewiduje inwestycję za 836 mln zł.

— Jeśli ten projekt przejdzie, jest szansa na stworzenie przez tego inwestora centrum badawczo-rozwojowego na Europę — komentuje Teresa Kamińska, prezes PSSE.

Dębica już w lutym tego roku mówiła w „PB” o inwestycji, dzięki której zwiększy produkcję opon dla aut osobowych osiągających wysokie prędkości. Dzięki inwestycji za 327 mln zł w 2010 r. firma chce produkować 35 tys. opon klas wyższych dziennie.

— W Polsce jest trzech dużych producentów opon. Michelin i Bridgestone otrzymały pomoc publiczną, a inwestor Dębicy — Goodyear — był jedyną firmą, która jeszcze nie skorzystała z tego przywileju. Oprócz stworzenia nowych etatów inwestycja jest gwarancją utrzymania obecnych — mówi Mariusz Błędowski, szef mieleckiej strefy.

Plus minus 50 mln zł

Polimex-Mostostal zamierza wybudować zakład konstrukcji stalowych w Siedlcach — o ile teren wejdzie do Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (TSSE).

— Jeśli rozpoczniemy inwestycję na powierzchni 31 ha, to nakłady inwestycyjne wyniosą 154 mln zł. Jednak w przypadku nabycia większego terenu (zamierzamy dokupić 6 ha gruntów obok planowanej inwestycji) i wprowadzenia go do strefy rozszerzymy inwestycję o budowę ocynkowni. Nakłady inwestycyjne zwiększą się wówczas o kolejne 50 mln zł. Przewidujemy stworzenie 220 etatów, a w przypadku powiększenia inwestycji docelowo zatrudnimy 320-350 osób w 2010 r. — mówi Aleksander Jonek, wiceprezes Polimeksu-Mostostalu.

Na ratunek etatów

Z kolei w Jaśle nowe projekty planują spółki grupy Lotos. Lotos Asfalt chce produkować masy bitumiczne i wydać na to 29,5 mln zł, a Lotos Parafiny myśli o zakładzie produkcji świec za 14,4 mln zł. Łącznie powstanie 210 miejsc pracy.

— Cały Lotos przechodzi restrukturyzację. Dzięki nowym inwestycjom ludzie związani z rafinerią znajdą zatrudnienie. Oba projekty mają poparcie władz lokalnych — twierdzi Marek Indyk, szef TSSE.

Dodaje, że w Siedlcach spodziewa się prawdziwej ofensywy inwestorów.

Małgorzata Grzegorczyk, anP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk, ANP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Aż 1,4 mld zł od czterech spółek z GPW