AZ Finanse: wyciąganie indeksów na plus

AZ Finanse
opublikowano: 01-04-2008, 08:57

Tydzień na parkiecie zaczął się nie najgorzej. Co  prawda jeszcze rano dominowały spadki - to efekt słabego zakończenia piątkowych notowań w USA - ale z czasem nastroje się poprawiały, zaś zakończenie dnia wypadło już na niewielkim plusie.

 Naprawdę niewielkim, bo WIG20 zyskał 0,11 proc., zaś indeks całej giełdy WIG nieco więcej - 0,16 proc. Obroty były niewielkie i ledwie przekroczyły miliard złotych. To dlatego popytowi było dość łatwo wyciągnąć indeksy z porannych strat - a zainteresowane takim zakończeniem tygodnia mogły być fundusze inwestycyjne i inne instytucje finansowe, których wyniki zależą od wyceny portfeli papierów wartościowych na koniec kwartału.

Na warszawskiej giełdzie nastroje były niemal idylliczne w porównaniu z nerwówką, która zapanowała np. na Węgrzech. Tam indeks BUX z powodu zamieszania politycznego (rozpadła się koalicja rządowa) spadł o ponad 2 proc. Na innych parkietach europejskich panował raczej spokój, jeśli nie liczyć półtoraprocentowego spadku hiszpańskiego indeksu IBEX.

Po pięciokrotnym odbijaniu się od dna bessy z końca stycznia jest szansa na to, by warszawska giełda wreszcie poszła w górę na większym oddechu. Nawet większym, niż ponad 10-procentowe odbicie z początku lutego. Ale do tego potrzebne są znacznie wyższe obroty, niż w poniedziałek i generalnie w ostatnich dniach. Widać, że na rynku nie ma wielkiej chęci do sprzedawania akcji, ale też mało jest śmiałków, którzy są gotowi postawić duże pieniądze na zakupy. Im dłużej będzie trwał płaski trend (WIG20 już od dwóch miesięcy wije się pomiędzy 2800 a 3000 pkt.) tym bardziej nerwowi będą się stawali posiadacze akcji. A niektórzy analitycy prognozuję, że flauta może potrwać jeszcze do lata.

Krzysztof Barembruch
AZ Finanse

© ℗

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AZ Finanse

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / AZ Finanse: wyciąganie indeksów na plus