Azja: nastroje giełdowych inwestorów pogorszyły się

opublikowano: 24-01-2003, 09:04

Azjatyckie giełdy zakończyły tydzień spadkami. W Tokio wzmocnienie jena wobec dolara spowodowało wyprzedaż akcji eksporterów. Na giełdach w Seulu i Hongkongu spadły ceny papierów telekomów.

Na giełdzie w Tokio piątkowa sesja zakończyła się spadkiem głównych indeksów. Część inwestorów realizowała zyski. W czwartek Nikkei osiągnął najwyższy poziom od pięciu tygodni. Taniały głównie akcje eksporterów, co wiązało się z umocnieniem jena wobec dolara. W dół poszły ceny papierów Hondy, Sony i Canona, których odpowiednio 50, 60 i 70 proc. przychodów generowane jest na rynkach zagranicznych.

Spadła cena akcji producentów maszyn wykorzystywanych w produkcji chipów. Tokyo Electron poinformował, że w ostatnim kwartale ubiegłego roku spadła wyraźnie ilość otrzymanych przez niego zamówień. Akcje spółki staniały, podobnie jak jej największego rywala, Advantest.

Na giełdzie koreańskiej o maksymalną dopuszczalną wielkość spadła cena papierów SK Telecom. Inwestorzy zirytowali się tym, że spółka z dnia na dzień wycofała się z planu zainwestowania w tym roku 2,1 mld USD. Analitycy są zdania, że świadczy to o braku przyjętej przez nią spójnej strategii.

Inwestorzy wciąż sprzedają akcje Samsung Electronics. Od ponad miesiąca spada cena pamięci komputerowych, których spółka jest największym na świecie producentem.

Na giełdzie w Hongkongu spadła cena papierów największych operatorów komórkowych. Inwestorzy sprzedawali akcje China Mobile w związku z wiadomością o obniżeniu przez spółkę taryf do poziomu 50 proc. stawki ustalonej przez rząd. China Telecommunications, spółka-matka China Telecom, drugiego dużego gracza na chińskim rynku komórkowym, wcześniej zdecydowała się na obniżenie opłat dla abonentów. Inwestorzy obawiają się negatywnych skutków wojny cenowej między spółkami.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Azja: nastroje giełdowych inwestorów pogorszyły się