Azja nie przestraszyła się terrorystów

WST
27-11-2008, 07:43

Zamachy w Bombaju, finansowej stolicy Indii, nie zrobiły większego wrażenia na handlujących na Dalekowschodnich giełdach. Zdecydowana większość azjatyckich parkietów notowała w czwartek wzrosty indeksów. To już trzecia z rzędu zwyżka tamtejszych giełd.

Z powodu ataków terrorystycznych, jakie miały miejsce w środowy wieczór w Bombaju, finansowym sercu Indii, w czwartek został wstrzymany handel na tamtejszej giełdzie. Oprócz obrotu akcjami wstrzymano również handel obligacjami i indyjską walutą (rupią).

To pierwsza taka sytuacja od ponad trzech lat.

Handel nie będzie się odbywał do momentu kiedy antyterrorystom uda się uwolnić wszystkich zakładników.

Listopadowe kontrakty terminowe S&P CNX Nifty Index handlowane w Singapurze straciły około 2,9 proc. Bazują one na 50 akcjach kwotowanych na National Stock Exchange of India. W środę wartość kontraktu wzrosła o 4,1 proc. 

W Tokio, na największym rynku tego regionu Nikkei zyskiwał momentami ponad 2,5 proc. Ostatecznie wzrósł o 1,95 proc.

Dobre humory to przede wszystkim pokłosie informacji o cięciu stóp w Chinach i wzrostach jakie w środę miały miejsce na Wall Street.

Obniżenie ceny długu w Państwie Środka dało nadzieję, na utrzymanie popytu ze strony tej gwałtownie rozwijającej się gospodarki.

Z miejsca znalazło to odzwierciedlenie w rosnących wycenach spółek silnie współpracujących z chińskimi partnerami. Jak przykładowo Komatsu. Cena akcji japońskiej spółki, drugiej na świecie pod względem wielkości firmy produkującej sprzęt budowlany zyskiwała nawet ponad 6,5 proc. Jej konkurent z Południowej Korei, Doosan Infracore rósł nawet powyżej 11 proc.

Na wartości zyskiwały spółki surowcowo-paliwowe z Inpex i BHP Billiton na czele. Wzięciem cieszyły się również walory najważniejszych koncernów motoryzacyjnych, wśród których brylował koreański Hyundai. Powody do zadowolenia mieli też akcjonariusze firm produkujących układy scalone.

Nie wszyscy emitenci mieli jednak takie szczęście. Spadała m.in. wycena akcji Panasonica. Największy obecnie na naszym globie producent elektroniki użytkowej po obniżeniu o ponad 30 proc. prognozy rocznego zysku operacyjnego dostał obniżoną rekomendację od analityków Merrill Lynch.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Azja nie przestraszyła się terrorystów