Azja przystaje u progu nowego roku

MWIE, Bloomberg
opublikowano: 30-12-2010, 09:43

Rynki azjatyckie poruszały się na  dzisiejszej sesji bez wyraźnego kierunku, a zwyżkującym notowaniom spółek sektora wydobywczego towarzyszyły spadki cen akcji japońskich eksporterów.

Nikkei 225 spadł o 1,1 proc., Hang Seng wzrósł o 0,1 proc., a Shanghai Composite zyskał 0,3 proc.

Od początku 2010 r. indeks MSCI Asia Pacific zyskał 15 proc. i jest na najlepszej drodze do zamknięcia roku na poziomie najwyższym od dwóch i pół roku. Spośród 10 branż uwzględnionych we wskaźniku zyskały wszystkie, a najwięcej zarobić było można na spółkach przemysłowych, paliwowych i surowcowych.

- Nie sądzę, aby inwestorzy masowo realizowali zyski. Przeważają oczekiwania, że akcje będą drożały w przyszłym roku – komentował Mitsushige Akino z Ichiyoshi IM.

Dziś ostatni w tym roku dzień handlu w Japonii, Indonezji, Malezji, Tajlandii, Korei Południowej oraz na Filipinach. Od początku roku najwięcej w regionie zyskały główne indeksy giełd w Indonezji (45 proc.), Tajlandii (40 proc.) i na Filipinach (38 proc.) Shanghai Composite stracił 15 proc., najwięcej spośród największych rynków świata.

Za sprawą umocnienia jena do dolara ponad 1 proc. traciła Honda. Spółka 43 proc. przychodów ze sprzedaży uzyskuje w Ameryce Północnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MWIE, Bloomberg

Polecane