Azotowe trio pod lupą analityka

opublikowano: 24-10-2017, 22:00

Michał Sopiel, analityk BZ WBK, radzi kupować akcje Puław, trzymać walory Polic i unikać papierów spółki matki w grupie.

Zanim zaczęły spadać w ostatnich dniach, notowania Grupy Azoty urosły od początku roku o 28 proc., do nieco ponad 80 zł. Michał Sopiel, analityk w BZ WBK, uważa jednak, że przecena jest zasłużona, a docelowo notowania osuną się do 71,3 zł. Nieco powyżej poziomu 20 zł oscylować powinien natomiast, jego zdaniem, kurs zakładów z Polic („trzymaj”), a wyraźnie niedowartościowane są tylko akcje Puław („kupuj” z ceną docelową 217,1 zł, która jest o ponad 20 proc. wyższa od kursu na GPW). — Te zróżnicowane rekomendacje odzwierciedlają nasze spojrzenie na otoczenie konkurencyjne i dynamikę rynkową związaną z każdą z tych spółek — tłumaczy Michał Sopiel.

Zobacz więcej

Fot. Sławomir Kłak

Jego zdaniem, za inwestycją w akcje Puław przemawia dywersyfikacja produktów i wydajność produkcji. Solidne przepływy gotówkowe powinny przełożyć się też na atrakcyjne dywidendy (w długim terminie stopa dywidendy powinna wynieść około 4,6 proc. — szacuje analityk).

— Doceniamy zwłaszcza dużą wydajność operacyjną, wynikającą głównie z faktu, że zużycie gazu ziemnego na tonę amoniaku należy do najniższych wśród spółek z branży i jest o około 15 proc. mniejsze od średniej. Ta zaleta zyskuje na znaczeniu zwłaszcza w środowisku rosnących cen surowców (ceny gazu ziemnego wzrosły od początku roku o prawie 30 proc., a szacowana kontraktowa cena węgla energetycznego ma zwiększyć się w latach 2016-21 o 8-9 proc.) — dodaje analityk. Specjalista podkreśla, że zakłady w Puławach, tak jak cała grupa, mają przed sobą wysokie nakłady inwestycyjne, ponieważ działają w nieprzewidywalnych segmentach, w których panuje duża konkurencja.

— Dlatego spółka stara się poprawić/ rozszerzyć swoją ofertę produktów (np. dzięki instalacjom do granulacji nawozów). Zakładamy, że w dłuższej perspektywie ustabilizuje to marże i przełoży się na stabilne przepływy gotówkowe — przewiduje Michał Sopiel. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu