Azotowy as

Jacek Kowalczyk
opublikowano: 04-12-2006, 00:00

Lista inicjatyw filara lubelskiej gospodarki na rzecz regionu, w którym działa, jest długa. Firma wspiera i naukę, i sport, i wychodzących z alkoholizmu.

Zakłady Azotowe Puławy (ZAP) są najpotężniejszym pod względem przychodów oraz najbardziej zyskownym przedsiębiorstwem produkcyjnym Lubelszczyzny. Firma to największy w regionie eksporter, a także istotny pracodawca, zatrudniający w ubiegłym roku 3281 osób. Jednak znaczenie przedsiębiorstwa w województwie nie polega tylko na działalności wewnątrz firmy. Zakłady wspierają rozwój swojego regionu na wielu płaszczyznach.

Natura, sport, kultura

Razem z lokalnymi władzami ZAP zainicjowały powstanie projektu Puławskiego Parku Przemysłowego. Zakłady wspierają także działania proekologiczne.

— Od ponad 10 lat uczestniczymy w międzynarodowym programie „Odpowiedzialność i troska”, który oprócz działań proekologicznych obejmuje także komunikację ze społecznością lokalną w kwestii ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa prowadzonej działalności. Otrzymaliśmy również tytuł Mecenasa Polskiej Ekologii, nadany przez Prezydenta RP — wylicza Marek Sieprawski, rzecznik prasowy, który reprezentuje firmę podczas trwających obecnie zmian w zarządzie.

Przedsiębiorstwo od lat wspiera także puławski sport. Dzięki pomocy ZAP powstał klub piłki ręcznej Azoty Puławy. Zakłady są też sponsorem drużyny ekstraklasy piłki nożnej Górnik Łęczna.

— Nie zapominamy o otoczeniu historyczno-kulturowym naszego regionu. Jesteśmy sponsorem odnowy zabytków Kazimierza Dolnego i Puław, działalności kulturotwórczej Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym, a także Muzeum Sztuki Sakralnej, zlokalizowanego w tym mieście — wylicza Marek Sieprawski.

Ludzie i nauka

Zakłady wpierają także inicjatywy społeczne. Wspomagają finansowo kilkanaście instytucji, m.in. szpital puławski, Dom Dziecka w Puławach, Akcję Katolickiej Archidiecezji Lubelskiej czy Puławskie Centrum Trzeźwości Relaks.

— Współpracujemy również z lokalnym środowiskiem naukowym. Promujemy lokalne instytuty naukowe w ramach koncepcji Puławskiego Parku Przemysłowego. Ponadto w latach 2004-05 zakłady były głównym sponsorem Lubelskiego Festiwalu Nauki — mówi Marek Sieprawski.

Chemia, rolnictwo i park

Edward Wojtas, marszałek województwa lubelskiego

Zakłady Azotowe w Puławach od lat są istotnym elementem krajobrazu gospodarczego Lubelszczyzny. Profil produkcji tej firmy z jednej strony stanowi doskonałą bazę zaopatrzenia w nawozy mineralne, co doskonale pasuje do specyfiki naszego regionu, którego gospodarka w dużej mierze opiera się na rolnictwie i przetwórstwie rolnym. Z drugiej zaś strony szeroki asortyment produktów i surowców chemicznych jest podstawą kooperacji z wieloma mniejszymi podmiotami obecnymi na lokalnym rynku. Ponadto działający na terenie zakładów Puławski Park Przemysłowy założony w 2003 r. jest doskonałym instrumentem pobudzania lokalnej aktywności gospodarczej i przykładem dla innych samorządów na skuteczną poprawę swego potencjału ekonomicznego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Kowalczyk

Polecane