Azoty Tarnów zmodernizują zakładową energetykę

Anna Bytniewska
opublikowano: 06-12-2011, 00:00

Grupa do 2016 r. musi zainwestować co najmniej 1 mld zł w elektrociepłownie w tym wybudować nową w ZAK.

Grupa Azoty Tarnów rozpocznie inwestycje w energetykę. Do 2016 r. największy producent chemiczny w Polsce będzie musiał przystosować zakładowe elektrociepłownie do unijnych norm nakazujących ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i spalin. Jako pierwszy ma ruszyć projekt w ZAK w Kędzierzynie-Koźlu. Krzysztof Jałosiński, odpowiedzialny za strategię rozwoju Grupy Azoty Tarnów, powiedział, że spółka analizuje budowę nowej elektrociepłowni w ZAK zasilanej gazem o mocy 200-00 MW. Ostateczna decyzja o realizacji tego projektu zapadnie w styczniu 2012 r. i ma zależeć od tego, jak będzie się kształtowała cena gazu w dłuższym czasie. Krzysztof Jałosiński podkreśla, że prowadzone są już negocjacje z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem (PGNiG) w sprawie objęcia udziałów przez tę firmę w spółce celowej założonej wspólnie z Grupą Azoty Tarnów oraz o dostawach gazu do elektrociepłowni. Według Krzysztofa Jałosińskigo, potrzebny jest też partner z branży elektroenergetycznej, który mógłby wejść do spółki. Tarnów bierze pod uwagę Tauron. Koszt budowy nowej elektrociepłowni w ZAK przedstawiciele Azotów Tarnów szacują na 600 mln zł do 1 mld zł. Grupa chce finansowaćbudowę nowej elektrociepłowni w ZAK w kooperacji z partnerami w tym projekcie. W grę wchodzi też kredyt oraz pozyskanie funduszy unijnych.

Azoty Tarnów do 2016 r. zmodernizują też dwie elektrociepłownie węglowe działające w zakładach w Tarnowie i w Zakładach Chemicznych Police. Chodzi o zastosowanie nowych technologii, które pozwolą na odsiarczanie i odazotowanie spalin. Łączny koszt tych inwestycji to około 350 mln zł.

Plany budowy elektrowni mają też inni chemiczni producenci, tacy jak Zakłady Azotowe Puławy wspólnie z PGE GiEK (840 MW) czy Grupa PKN Orlen.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Polecane