Czytasz dzięki

Azoty trzymają się zgazowania

opublikowano: 18-06-2019, 22:00

Produkcja gazu z węgla budzi wątpliwości ekspertów i analityków. Chemiczny koncern wciąż jednak przy niej trwa.

O produkcji syntetycznego gazu z węgla należące dziś do Grupy Azoty zakłady zaczęły myśleć już kilkanaście lat temu. Puławy chciały współpracować z Bogdanką, Kędzierzyn-Koźle — z ówczesnym Południowym Koncernem Energetycznym (dziś Tauron). Przed ponad dekadą koszty postawienia pierwszej instalacji szacowano na 2 mld zł, drugiej — na 3 mld zł. Od tamtej pory zmieniły się jednakwarunki prawne i ekonomiczne, np. ceny praw do emisji dwutlenku węgla oraz samego węgla. Dziś eksperci inaczej patrzą na zgazowanie.

— Technologia wydawała się obiecująca, jeśli chodzi o pozyskiwanie gazu, ale badania ujawniły, że w trakcie zgazowania węgla emisja dwutlenku węgla jest 20-40 proc. wyższa niż ze spalania takiej samej ilości węgla kamiennego. Trzeba więc ostrożnie podchodzić do pewnych propozycji — mówił podczas tegorocznego Europejskiego Kongresu Ekonomicznego w Katowicach Piotr Woźniak, prezes PGNiG.

Dodał, że w przypadku technologii CCS, czyli przechowywaniai magazynowania dwutlenku węgla, nie ma rozsądnych pomysłów na jego chemiczne wykorzystanie. Grupa Azoty wydaje się jednak tym nie zrażać.

„Biorąc pod uwagę relację cen gazu, węgla, energii elektrycznej i ETS [system handlu uprawnieniami do emisji CO 2 — red.], spalanie węgla na potrzeby produkcji chemicznej wygląda obiecująco” — twierdzi biuro prasowe chemicznego koncernu.

Zakończona w zeszłym roku tzw. faza preFEED (tzw. preliminary front end engineering design), w której dokonano wstępnej preselekcji i oceny kilkunastu dających się wykorzystać technologii, wskazuje, że projekt jest realny. Prace nad nim mają być nadal prowadzone, a ich rezultatów należy się spodziewać najpóźniej wiosną 2021 r. Grupa Azoty zapewnia też, że uwzględnia koszty emisji CO 2, ale nie odpowiada na pytanie o szacowaną ich wysokość. Nie dowiedzieliśmy się też, czy firma zna wyniki badań, które przytoczył Piotr Woźniak. Powołuje się natomiast na inne badania, choć nie precyzuje jakie.

OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
×
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

„Dysponujemy danymi licencyjnymi od kilku firm stanowiących top technologiczny i sprawdzonymi w warunkach przemysłowych, m.in. w Chinach czy Japonii. Zostały one wykorzystane w wyliczeniach ekonomicznych przez firmę Amec Foster Wheeler i dały pozytywny wynik. Wiarygodność danych i realność projektu na podstawie dotychczasowej dokumentacji i danych potwierdza partner dla spółki celowej, Tauron” — zapewnia Grupa Azoty.

Jej zdaniem zgazowanie węgla na potrzeby produkcji chemicznej, w szczególności produkcji metanolu, jest najbardziej interesującym kierunkiem wykorzystania węgla rozwijanym w Azji i postawionym na bardzo wysokim poziomie. W ten sposób na świecie produkuje się nawet 30 proc. metanolu. Do planów inwestycyjnych Grupy Azoty nie są jednak przekonanizajmujący się chemicznym koncernem analitycy.

— Nie zakładam tego projektu w swoim modelu, uważam, że są małe szanse na jego realizację — mówi Michał Kozak z Trigon Dom Maklerski.

Niemal to samo usłyszeliśmy kilka tygodni temu od Piotra Dzięciołowskiego z Domu Maklerskiego Citi Handlowy.

— Myślę, że projekt nie będzie realizowany — powiedział analityk.

Wobec licznych znaków zapytania, dotyczących np. szczegółów technologicznych projektu, dziś nikt nie jest w stanie ocenić jego kosztów. Szacunki, które pojawiały się kilka lat temu, sięgały nawet ponad 6 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane