Azoty wznawiają proces emisji akcji

  • DI
opublikowano: 26-08-2019, 18:27

Zarząd Grupy Azoty Zakłady Chemiczne "Police" zdecydował o wznowieniu procesu wtórnej oferty publicznej akcji spółki. Akcjonariusze mają podjąć decyzję w tej sprawie 23 września.

Zarząd Grupy Azoty Police podjął uchwałę w sprawie podwyższenia kapitału poprzez emisję nie mniej niż 1 i nie więcej niż 110 mln akcji zwykłych na okaziciela serii C o wartości nominalnej 10 zł każda. Ostateczna liczba i cena emisyjna akcji nowej emisji zostaną określone przez zarząd spółki. Proponowanym dniem prawa poboru jest 7 listopada 2019 r.

- Planowane podwyższenie kapitału nastąpi w drodze SPO, w kwocie nie wyższej niż 1.100.000.000 zł (słownie: jeden miliard sto milionów złotych) skierowanej do dotychczasowych akcjonariuszy (prawo poboru). Planowane podwyższenie kapitału powinno nastąpić nie później niż do końca 2019 r. - głosi komunikat.

Spółka tłumaczy, że pieniądze z emisji akcji zostaną przeznaczone na wsparcie realizacji strategii Grupy Kapitałowej Grupa Azoty S.A. na najbliższe lata. W  szczególności chodzi o dywersyfikację i zwiększenie rentowności przychodów oraz wzmocnienie zaangażowania w rozwój obszarów niezwiązanych z produkcją nawozową.

- Kluczowym zadaniem w tym zakresie jest realizacja projektu "Polimery Police" przez PDH Polska S.A., spółkę celową należącą w 53,0% do Spółki oraz w 47,0% do Grupy Azoty S.A. - głosi komunikat.

W czerwcu Azoty Police zawiesiły planowaną emisję akcji. Jako powód podano prawną możliwość zakupu akcji przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, posiadający prawo pierwokupu przysługujące wobec spółek posiadających nieruchomości rolne. W ocenie zarządu narażało to potencjalnych inwestorów na istotne ryzyka. Prezes Grupy Azoty Wojciech Wardacki  tłumaczył wówczas, że w najlepszym interesie zarówno akcjonariuszy, potencjalnych inwestorów, jak i samej spółki, jest czasowe zawieszenie przeprowadzenia oferty do momentu, kiedy obowiązujące regulacje prawne umożliwią realizację uprawnień KOWR bez ryzyka dla inwestorów.

- Zgodnie z założeniami wznawiamy proces oferty publicznej w III kwartale 2019 roku, z intencją przeprowadzenia jej w ostatnim kwartale bieżącego roku. Zakładane terminy pozwalają na realizowanie Projektu Polimery Police według dotychczasowego harmonogramu. Projekt Polimery Police to naturalny i kluczowy krok w realizacji wieloletniej strategii rozwoju spółek z Grupy Azoty – powiedział w poniedziałek prezes Wojciech Wardacki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy