IAR: Balcerowicz - RPP zaniepokojona planem Kołodki

10-04-2003, 10:17

Prezes Narodowego Banku Polskiego Leszek Balcerowicz powiedział, że Rada Polityki Pieniężnej jest głęboko zaniepokojna programem naprawy finansów publicznych przedstawionym przez ministra finansów Grzegorza Kołodki. Dziś, opinia Rady zostanie przekazana opinii publicznej.

Gość "Sygnałów Dnia" w Programie Pierwszym Polskiego Radia skrytykował program Kołodki jako niewystarczający do reformy finansów publicznych. Leszek Balcerowicz powiedział, że Rada Polityki Pieniężnej negatywnie oceniła większość założeń przedstawionych przez Grzegorza Kołodkę. Zdaniem prezesa banku centralnego, Kołodko nie przedstawił żadnego sensownego planu zmniejszania tego deficytu, który w założeniach ministra finansów wyniesie 50-ciu miliardów złotych rocznie.

Leszek Balcerowicz ponadto uważa, że założona w planie prognoza wzrostu gospodarczego do 4,9 procent w roku przyszłym, a w 2006-tym roku do sześciu procent jest stanowczo zbyt optymistyczna i nie oparta na żadnych planach gospodarczych rządu. Rada nie rozumie też optymizmu ministra finansów co do poprawy ściągalności podatków. Leszek Balcerowicz uważa, że w założeniach ministra finansów nie ma też systemowych i instytucjonalnych przedsięwzięć, które na stałe obniżyłyby wydatki państwa.

"Pomysł z dodrukowaniem dodatkowych pieniędzy jest rozwiązaniem fałszywym, które nigdy nie wychodzi na dobre" - dodał prezes NBP.

Rada Polityki Pieniężnej za pozytywne punkty w programie naprawy finansów uznała cztery elementy planu Kołodki, do których zaliczyła likwidację wielu ulg i zwolnień podatkowych, odejście od mechanicznej indeksacji, likwidację kilku agencji i funduszy, a także decentralizację finansów publicznych

Pełną opinię Rady będzie można dziś znaleźć na stronach internetowych Narodowego Banku Polskiego.

IAR:

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / <b>IAR:</b> Balcerowicz - RPP zaniepokojona planem Kołodki