ISB: Belka widzi przestrzeń do obniżek stóp procentowych

Przemek Barankiewicz
10-04-2002, 13:01

Obawy banku centralnego związane ze spadkiem dynamiki depozytów złotowych od ludności nie powinny zniechęcać do obniżki stóp procentowych, ponieważ wzrost depozytów może nastąpić tylko w wyniku odbicia gospodarczego, uważa minister finansów Marek Belka.

"Jeżeli ktoś hamuje obniżki stóp procentowych, bo depozyty w bankach rosną wolniej, to ignoruje fakt, że w recesji, w stagnacji, ludzie bronią pewnego poziomu konsumpcji, więc obniżają poziom oszczędności" - powiedział Belka w środę przedstawiając w Senacie rządowy program gospodarczy na lata 2002-2005.

Nie można liczyć na wzrost depozytów, dopóki gospodarka się nie ożywi, powiedział także.

"Jeżeli będziemy czekać, aż depozyty wzrosną bez dolewania paliwa do gospodarki, to prowadzimy gospodarkę do recesji" - stwierdził Belka.

Minister podkreślił, że istnieje przestrzeń dla obniżek stóp procentowych, gdyż taka obniżka nie zahamowałaby spadku inflacji.

Odpowiedni poziom obniżki stóp, jak i sposób jej przeprowadzenia mógłby "dać wytchnienie" eksporterom.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / <b>ISB</b>: Belka widzi przestrzeń do obniżek stóp procentowych