ISB: Elektrim mógłby konsolidować sektor energetyczny - Kostrzewa

15-05-2002, 16:05

Prezes BRE Banku SA Wojciech Kostrzewa nie wykluczył w środę możliwości rozmów z Ministerstwem Skarbu Państwa odnośnie konsolidacji rynku energetycznego wokół należącej częściowo do Elektrimu Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (ZE PAK SA).

Zapytany o to, czy BRE Bank prowadzi obecnie rozmowy z MSP odnośnie konsolidacji rynku energetycznego wokół elektrowni Pątnów-Adamów-Konin, Kostrzewa powiedział, że Elektrim "może odegrać rolę integratora na rynku energetycznym współpracując z MSP".

"Pod warunkiem odzyskania ponownego zaufania rynku, Elektrim mógłby stać się ponownie kupującym. To nie jest wcale tak odległa wizja. Elektrim, będąc spółką giełdową może sobie pozwolić na zakupy dystrybutorów czy kolejnych producentów energii" - powiedział.

"(...) Głównym partnerem w rozmowach jest Ministerstwo Skarbu, bo ono przeprowadzać będzie dalsze kroki prywatyzacyjne" - dodał.

Według Kostrzewy, po rozwiązaniu problemów z płynnością finansową i odzyskaniu zaufania rynku Elektrim mógłby pozyskać środki na ekspansję w tym sektorze z rynku kapitałowego.

Elektrim zawarł niedawno długo oczekiwane wstępne porozumienie z obligatariuszami, którym winien jest 480 mln euro. Porozumienie to oddala wizę bankructwa warszawskiego holdingu, który będzie musiał sprzedać swoje aktywa telekomunikacyjne, zdobywając w ten sposób część pieniędzy na finansowanie zrestrukturyzowanego w porozumieniu długu. BRE Bank, który zaangażował się kapitałowo w Elektrim popiera te plan i widzi przyszłość spółki w energetyce.

"Na każdej rozwiniętej giełdzie istnieją jedna-dwie firmy typu utlities. Jeśli warszawska giełda chciałaby mieć taką firmę, to jedyną która może spełnić taką rolę - o ile inni akcjonariusze podzielą tę wizję - jest Elektrim" - powiedział prezes BRE Banku.

Elektrim SA ma 38,46% ZE PAK SA - elektrowni, która dostarcza 11% krajowej energii elektrycznej. BRE Bank ma natomiast około 18% akcji Elektrimu SA i jest, obok francuskiego koncernu Vivendi Universal, największym akcjonariuszem holdingu mającym 3 przedstawicieli w 8-osobowej radzie nadzorczej spółki oraz silne wpływy w zarządzie Elekrimu SA, którego prezesem jest Maciej Radziwiłł. (ISB)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / <b>ISB</b>: Elektrim mógłby konsolidować sektor energetyczny - Kostrzewa