ISB: głosowanie nad immunitetem Leppera w piątek

Internet Securities
opublikowano: 24-01-2002, 14:42

Sejm zdecydował, że jeszcze w czasie tego posiedzenia posłowie będą głosować nad odebraniem immunitetu poselskiego Andrzejowi Lepperowi, przewodniczącemu Samoobrony i byłemu wicemarszałkowi Sejmu.

Sejm zdecydował, że jeszcze w czasie tego posiedzenia posłowie będą głosować nad odebraniem immunitetu poselskiego Andrzejowi Lepperowi, przewodniczącemu Samoobrony i byłemu wicemarszałkowi Sejmu. Poszczególne partie mnożą jednak coraz więcej wątpliwości co do zasadności prawnej wniosku o odebranie immunitetu Lepperowi, w związku z czym wynik tego głosowania stoi pod znakiem zapytania.

Głosowanie, do którego ma dojść w piątek w godzinach popołudniowych, zostanie w czwartek po południu poprzedzone debatą.

Obrady Sejmu zaczęły się w czwartek bardzo burzliwie, głównie dzięki posłom Samoobrony, którzy w obronie swojego przewodniczącego weszli na mównicę sejmową, blokując do niej dostęp. Domagali się oni, aby do głosowania w sprawie immunitetu Leppera doszło dopiero na następnym posiedzeniu Sejmu w godzinach transmisji telewizyjnych z sali obrad, czyli przed godziną 16.00.

Sytuację rozładowała dopiero interwencja marszałka Sejmu Marka Borowskiego, którzy poprosił Leppera o wyjaśnienia. Po krótkiej rozmowie w cztery oczy z Lepperem, Borowski zgodził się na krótkie przemówienie Leppera.

"Panie Marszałku, wysoka Izbo, Ja nie dziwię się tej decyzji wysokiej Izby. Wysoka Izba zapomniała, zaledwie z lewa jak i z prawa - oprócz Ligi Polskich Rodzin (LPR) - o tym, że wyborcy wybrali nas tutaj po to, abyśmy reprezentowali ich interesy. Raz odwoływaliście mnie z funkcji wicemarszałka niezgodnie z prawem, w godzinach wieczornych, nie dając szansy wyborcom usłyszeć tego, co ja powiedziałem z tej trybuny. Dzisiaj znowu przesuwa się to [głosowanie - ISB] w czasie takim, gdzie wyborcy oglądać nie będą" - mówił Lepper.

"To nie chodzi o to, aby Lepper pokazał się w środkach przekazu. Chodzi o to co powie. Kto się boi?(..) Padną tu dzisiaj, padną nie tylko pytania tylko oskarżenia padną" - zakończył.

Prokuratura postawiła Andrzejowi Lepperowi 7 zarzutów, po jego przemówieniu sejmowym w dniu, gdy został odwołany w sejmie z funkcji wicemarszałka. Sejm odwołał Leppera z tej funkcji 29 listopada 2001 roku 318 głosami za, 74 przeciw i 21 głosami wstrzymującymi się. Powody zgłoszenia wniosków przez trzy ugrupowania to m.in. obrażanie ministra spraw zagranicznych i uniemożliwienie eksmisji targowiska we Włocławku.

Lider Samoobrony Andrzej Lepper zarzucił, tuż przed odwołaniem go z funkcji wicemarszałka, niektórym posłom i ministrom łapówkarstwo, powołując się na posiadane przez siebie dokumenty. Dotychczas jednak nie przedstawił wiarygodnych dowodów.

W związku z tym, pod koniec grudnia Minister Sprawiedliwości Barbara Piwnik zwróciła do Sejmu o pozbawienie lidera Samoobrony Andrzeja Leppera immunitetu poselskiego.

Przeciwni stanowisku prokuratora generalnego a także głosowaniu nad odebraniem immunitetu Lepperowi byli w czwartek w Sejmie wszyscy posłowie Samoobrony i posłowie Ligi Polskich Rodzin (LPR), którzy również głosowali przeciw.

LPR zgłosiła wnioski natury formalnej poddające w wątpliwość, czy prokurator generalny Barbara Piwnik miała prawo zwrócić się do Sejmu z wnioskiem o uchylenie immunitetu Lepperowi. LPR domaga się wniosku adwokata osób pomówionych w Sejmie przez Leppera, który to adwokat - zdaniem posłów tej partii - mógłby dopiero się tego domagać.

"Wniosek o odwołanie Leppera nie ma podstaw prawnych. Sprawa Leppera jest pretekstem do ograniczenia niezależności poselskiej" - argumentował w rozmowie dziennikarzami stanowisko LPR Antoni Macierewicz, przewodniczący tej partii.

Nieoczekiwanie i wbrew wcześniejszym wypowiedziom posłów Prawa i Sprawiedliwości (PiS) Jarosław Kaczyński, przewodniczący Klubu Parlamentarnego PiS oświadczył, że również jego partia będzie głosowała przeciwko odebraniu immunitetu Andrzejowi Lepperowi, co może postawić pod znakiem zapytania wynik tego głosowania.

Aby Andrzej Lepper przestał być posłem, potrzebna jest większość 2/3 głosów poselskich, której uzyskanie bez poparcia PiS może być jednak trudne.

Ponadto okazuje się, że również PSL nie zdecydował jeszcze jak będzie głosował w tej sprawie i zamierza podjąć ostateczną decyzję po piątkowym posiedzeniu Klubu PSL, który zbiera się o godzinie 17.00.

"PSL wolałby, aby wniosek był precyzyjniej skonstruowany, mnożą się bowiem wątpliwości prawne w tej sprawie" - mówił w czwartek dziennikarzom Zbigniew Kuźmiuk, poseł PSL w czasie drugiej przerwy tuż po burzliwym początku czwartkowych obrad Sejmu. (ISB)

mor/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane