ISB: Grabowski - budżet obejdzie się bez nowelizacji

opublikowano: 22-03-2002, 10:33

Prawdopodobieństwo konieczności nowelizacji tegorocznego budżetu jest niewielkie, ale trzeba pamiętać, ze budżet na 2002 rok jest budżetem przetrwania z deficytem dwukrotnie większym niż pierwotnie zakładał to budżet na 2001 rok - powiedział w wywiadzie dla ISB Bogusław Grabowski, członek Rady Polityki Pieniężnej.

"Prawdopodobieństwo, że to w budżecie się rozsypie jest niewielkie. Moim zdaniem nic nie wskazuje teraz na to, że taka nowelizacja będzie potrzebna." - powiedział Grabowski.

"Jeżeli nawet okaże się potrzebna, to nie będzie to odchodzenie od pierwotnego planu w takiej skali, jak w zeszłym roku" - dodał członek RPP.

W pierwotnej wersji budżetu na 2001 roku założono deficyt budżetowy na poziomie 20 mld zł, po dwóch nowelizacjach deficyt ten zwiększono do prawie 33 mld zł.

"Trzeba pamiętać, że budżet na ten rok jest budżetem przetrwania; nie jest dobry z punktu widzenia potrzeb makroekonomicznych, bo ma duży deficyt. (...) Wydatki były też cięte doraźnie, czasowo lub zamrażane" - podkreślił Grabowski.

Przypomniał też, że deficyt budżetowy jest w tym roku dwa razy większy niż pierwotnie założony w zeszłym roku.

Deficyt budżetowy na rok 2002 założono na poziomie 40 mld zł.

"Po dwóch miesiącach na pewno nie ma optymizmu, gdyż według założeń budżetowych dochody powinny być większe" - powiedział także.

Po dwóch miesiącach 2002 roku zrealizowano 34,3% planu deficytu budżetowego zaplanowanego na cały 2002 rok.

"Na razie nie widać zagrożeń, jeśli chodzi o budżet państwa, ale pojawiają się sygnały, które mogą mówić o zagrożeniach w pozostałych 50% finansów publicznych" - podkreślił.

Chodzi tu pozabudżetowe wydatki i dochody państwa np: funduszy celowych i jednostek samorządowych.

Nie ma innych danych na temat pozabudżetowej sfery budżetowej- zakończył Grabowski.

Przemysław Kuk

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane