ISB: Hausner - deficyt spadnie do 38,8 mld zł w 2005 r

16-09-2003, 15:25

W średniookresowej strategii finansowej rządu zapisano, że deficyt budżetowy w 2005 roku wyniesie 38,8 mld zł przy tempie wzrostu gospodarczego na poziomie około 5,0% wobec 45,5 mld zł deficytu planowanego na 2004 rok, poinformował we wtorek wicepremier ds. gospodarczych Jerzy Hausner.

"Tam jest założenie, że deficyt budżetowy w 2005 roku wyniesie 38,8 mld zł przy założeniu, ze wzrost gospodarczy wyniesie 5,0%" - powiedział Hausner na konferencji prasowej.

Celem rządu jest redukcja deficytu budżetowego o 5-7 mld zł rocznie tak, aby w 2007 roku spełnić kryteria z Maastricht i wejść do strefy euro, dodał Hausner.

Rada Ministrów odłożyła we wtorek przyjęcie średniookresowej strategii finansowej na kilka kolejnych lat do przyszłego wtorku, ale się z nią zapoznała.

Strategia ta ma za zadanie nie dopuścić do tego, aby dług publiczny przekroczył 60% PKB. Minister finansów Andrzej Raczko ujawnił, że dokument zakłada redukcję wydatków państwa, przy szybkim tempie wzrostu gospodarczego.

Średniookresowa strategia przewiduje trzy scenariusze rozwoju gospodarczego: wzrostu na poziomie 5,0%, stagnacji oraz przegrzania koniunktury. Tylko pierwszy scenariusz zapewnia sukces w realizacji strategii, dodał Raczko. (ISB)

pk/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / <b>ISB:</b> Hausner - deficyt spadnie do 38,8 mld zł w 2005 r