ISB: Ikea inwestuje w Bydgoszczy 100 mln zł

Internet Securities
21-01-2002, 17:03

Spółka Ikea i władze miasta Bydgoszczy podpisały 11 stycznia porozumienie, które określa zasady i ramy współpracy w zakresie budowy domu meblowego Ikea w Bydgoszczy - wynika z komunikatu, który otrzymała w poniedziałek ISB. Wartość inwestycji przekroczy 100 mln zł. W myśl porozumienia Ikea wybuduje w Bydgoszczy dom meblowy o powierzchni całkowitej 23.000 m. kw.

Spółka Ikea i władze miasta Bydgoszczy podpisały 11 stycznia porozumienie, które określa zasady i ramy współpracy w zakresie budowy domu meblowego Ikea w Bydgoszczy - wynika z komunikatu, który otrzymała w poniedziałek ISB. Wartość inwestycji przekroczy 100 mln zł.

W myśl porozumienia Ikea wybuduje w Bydgoszczy dom meblowy o powierzchni całkowitej 23.000 m. kw., a władze miasta dołożą starań i udzielą inwestorowi wszelkiej pomocy niezbędnej do szybkiej realizacji tej inwestycji.

- Dom meblowy IKEA Bydgoszcz będzie zlokalizowany przy ul. Fordońskiej, na terenie byłego zakładu Romet. W pierwszym etapie realizacji inwestycji nastąpi wyburzenie istniejących obiektów oraz prace projektowe przebudowy układu komunikacyjnego i sklepu IKEA. Wartość inwestycji IKEA w Bydgoszczy wyniesie 100 mln zł, w tym modernizacja infrastruktury komunikacyjnej o wartości 17 mln zł - głosi komunikat.

Negocjacje pomiędzy spółką, a władzami miasta trwały blisko dwa lata. Kwestiami spornymi była sprawa finansowania drugiego dojazdu do nowego sklepu (wartość ok. 10 mln zł). Ikea zgodziła się jedynie ponieść koszty dokończenia przebudowy układu komunikacyjnego przy ul. Fordońskiej i całego otoczenia. Wartość tych inwestycji szacuje się na 17 mln zł.

Ikea, obecna w Polsce od ponad 40 lat, jest właścicielem 7 domów meblowych i zlokalizowanych w pobliżu nich centrów handlowych w Warszawie, Jankach koło Warszawy, Krakowie, Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku. Firma zatrudnia ponad 5700 pracowników (w tym w zakładach produkcyjnych ponad 4000 osób) i jest jednym z największych inwestorów zagranicznych w Polsce. Wartość inwestycji grupy Ikea do końca 2001 roku wyniosła 300 mln dolarów. W 2000 r. obroty firmy wyniosły 10,6 mld euro.

Do roku 2003 Ikea zamierza zainwestować kolejne 100 mln dolarów. Do 2005 roku Ikea planuje otwarcie nowych sklepów: w Szczecinie, Łodzi, Bydgoszczy i Gliwicach, budowę centrów handlowych sytuowanych obok istniejących sklepów, wzrost eksportu do sieci IKEA na świecie oraz dalsze inwestycje.

Szwedzka Ikea jest znanym na całym świecie koncernem zajmującym się sprzedażą mebli i artykułów uzupełniających wyposażenie domu. Ikea ma 161 sklepów na wszystkich kontynentach. W 2000 roku obroty firmy wyniosły 10,4 mld euro, a zatrudnienie 65.000 pracowników.

pk/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / <b>ISB</b>: Ikea inwestuje w Bydgoszczy 100 mln zł