ISB: inflacja majowa spadła do 1,9-2,1 proc. - analitycy

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 11-06-2002, 16:39

Analitycy oczekują, że wskaźnik cen towarów i usług wyniósł w maju 1,9-2,1% r/r w porównaniu z 3,0% r/r w kwietniu. Jeśli oczekiwania te spełnią się, poziom inflacji w maju może wynieść tyle samo, co w strefie euro, czyli 2,0% (według wstępnych danych Eurostatu za maj).

Główny Urząd Statystyczny (GUS) poda dane o majowej inflacji 17 czerwca.

"Inflacja liczona rok do roku spadnie w maju do 2,0% głównie za sprawą taniej żywności. Mamy do czynienia z klęską urodzaju, podaż jest duża i myślę, że nawet interwencje rządu na rynku rolnym nie spowodowałyby znacznego wzrostu cen żywności" – powiedział Konrad Soszyński z Kredyt Banku.

Również zdaniem analityka Banku Pekao SA Jacka Wiśniewskiego, inflacja majowa znacznie spadnie i wyniesie 2,1% w ujęciu rocznym.

"Nie należy też oczekiwać znacznych zmian w najbliższych miesiącach. Ceny żywności pozostaną na niskim poziomie, a inne składniki nie są już tak widowiskowe, gdyż nadal mamy niską dynamikę w popycie krajowym" – zaznaczył Wiśniewski, według którego odbicia inflacji można się spodziewać dopiero pod koniec trzeciego kwartału br.

"Mamy nadprodukcję właściwie we wszystkich działach produkcji rolnej, stąd niska presja na wzrost cen" – powiedziała Katarzyna Zajdel-Kurowska, ekonomista Banku Handlowego.

Jednak możliwość utrzymania się cen żywności na niskim poziomie, więc i inflacji w najbliższych miesiącach, jest trudna do oszacowania ze względu na warunki pogodowe i potencjalne interwencje rządu na rynku rolnym, uważa Katarzyna Zajdel-Kurowska.

"Nie wiadomo, jakie interwencje rządu miałyby być przeprowadzone i jaki efekt mogłyby mieć" – dodała Zajdel-Kurowska. "Trzeba też pamiętać o wprowadzeniu akcyzy na prąd 1 lipca. To również będzie miało wpływ na poziom inflacji" – powiedziała.

Minister rolnictwa Jarosław Kalinowski zapowiedział w zeszłym tygodniu, że rząd rozważy możliwość potencjalnych interwencji na rynku rolnym. Nie powiedział jednak, jakiego rodzaju interwencje są planowane i na kiedy.

W drugiej połowie maja ceny żywności spadły o 1,0% w stosunku do pierwszej połowy miesiąca. W ujęciu miesięcznym w drugiej połowie maja ceny żywności spadły o 1,3%.

Po opublikowaniu danych o cenach żywności w drugiej połowie maja, Ministerstwo Finansów zrewidowało swoją prognozę inflacji na maj do 2,0% r/r z 2,2% r/r.

Warto też zwrócić uwagę na malejące oczekiwania inflacyjne Polaków. Według danych opublikowanych przez Narodowy Bank Polski (NBP), oczekiwania te obniżyły się w maju do poziomu 2,6% (na następnych 12 miesięcy) i ponownie utrzymały się poniżej poziomu inflacji bieżącej.

Prognozy inflacji na maj 2002:

PKO BP 2,00%

BRE Bank 2,00%

Pekao SA 2,10%

Kredyt Bank 2,00%

BIG Bank Gdański 1,90%

Bank Handlowy 2,00%

Ministerstwo Finansów 2,00%

Karolina Słowikowska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / <b>ISB</b>: inflacja majowa spadła do 1,9-2,1 proc. - analitycy