ISB: KGHM może zmniejszyć inwestycje w Telefonię Dialog

opublikowano: 03-04-2002, 09:55

KGHM Polska Miedź SA rozważa obniżenie deklarowanych wcześniej 200 mln zł inwestycji w swoją spółkę zależną Telefonię Dialog (d. Telefonia Lokalna), poinformowała ISB Renata Łuczyńska, rzecznik prasowy KGHM.

W planie finansowym na 2002 rok KGHM deklarował 200 mln zł inwestycji w Telefonii Dialog wynikających z nieuiszczonych zobowiązań za objęte akcje.

„Kwota 200 mln zł może być przekazana Telefonii Dialog jako kwota maksymalna do końca 2002 roku, jednak jaka to będzie rzeczywista kwota, kiedy i w jaki sposób zostanie przekazana okaże się dopiero po zakończeniu trwających obecnie analiz” – powiedziała Łuczyńska.

Łuczyńska nie chciała powiedzieć, kiedy to może nastąpić.

W marcu dyrektor do spraw relacji inwestorskich w KGHM Wojciech Marciniak powiedział tygodnikowi "Warsaw Business Journal", że w 2002 roku KGHM może nie zainwestować w TD ani złotówki. Ale Marciniak nie chciał potwierdzić ISB tych informacji. „Według oficjalnego stanowiska, KGHM ma czas do końca roku by wpłacić 200 mln zł” - powiedział.

„Nie dziwi mnie, że KGHM nie sfinansuje inwestycji w TD, patrząc na możliwości finansowe KGHM” – powiedział Rafał Wiatr, analityk Domu Maklerskiego Banku Handlowego. „W biznesie telekomunikacyjnym niemożność dalszych inwestycji to dramat” – dodał.

Rzecznik TD Piotr Bielawski nie chciał odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób spółka sfinansuje inwestycje, jeśli KGHM wycofa się z dalszego finansowania TD. „Trwają poszukiwania inwestora. Rozmawiamy ze wszystkimi” – powiedział ISB Bielawski.

Nieoficjalnie ISB dowiedziała się, że zarząd TD nie może zadłużać spółki i że decyzje o ewentualnych kredytach może podjąć jedynie właściciel, czyli KGHM.

„Spółka miałaby kłopoty z samodzielnym zadłużaniem się, a KGHM raczej nie zgodzi się na dalsze kredyty dla TD” – powiedział Wiatr.

KGHM informował w lutym, że Telefonia Dialog w 2002 roku zainwestuje ok. 500 mln zł wraz z partnerami z Łodzi i Warszawy. W ubiegłym roku spółka wydała na inwestycje 562 mln zł.

TD prognozuje w 2002 roku stratę netto w wysokości 143,9 mln zł wobec 413,7 mln zł w 2001 roku, oraz wzrost przychodów ze sprzedaży do 379,5 mln zł z 225,0 mln zł w ubiegłym roku.

Magdalena Wierzchowska, Monika Romaniuk

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / <b>ISB</b>: KGHM może zmniejszyć inwestycje w Telefonię Dialog