ISB: MF - realna stopa interwencyjna NBP poniżej 3,0%

opublikowano: 16-04-2003, 13:37

Realna podstawowa stopa rynkowa (stopa interwencyjna) Narodowego Banku Polskiego (NBP) powinna wynosić poniżej 3,0%, uważa wiceminister finansów Andrzej Sopoćko.

„(...)Ważna jest nie tylko sama stopa, ale droga jej osiągnięcia. Schodząc nawet w krótkim czasie do racjonalnej stopy procentowej, będziemy się spotykać z nowymi realiami gospodarczymi. Ale żeby nie kluczyć, powiem, że dobrze by było, gdyby obecna stopa bazowa była poniżej 3%” – powiedział Sopoćko podczas środowego czatu internetowego na stronach resortu.

„Proszę jednak nie potraktować tego jako zadania do zrealizowania na najbliższym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej (RPP)” – dodał.

Przedstawiciele Ministerstwa Finansów wielokrotnie wzywali w przeszłości bank centralny do głębszych obniżek stóp procentowych w celu pobudzania polskiej gospodarki. Niedawno sam minister finansów Grzegorz Kołodko, podczas wizyty w Waszyngtonie, powtórzył, że stopy procentowe powinny być w Polsce obniżone o 300 punktów bazowych.

Główna stopa rynkowa wynosi obecnie 6,0%, a inflacja w marcu ukształtowała się na poziomie 0,6% r/r. (ISB)

ks/pk/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / <b>ISB:</b> MF - realna stopa interwencyjna NBP poniżej 3,0%