ISB: PPI lekko wzrosło w II z powodu paliw - analitycy

12-03-2003, 15:43

Zdaniem ekonomistów w lutym utrzymał się widoczny od kilku miesięcy powolny wzrost cen produkcji sprzedanej przemysłu. Przyczyną tych wzrostów nie jest już jednak głównie efekt statystyczny, lecz wzrost cen paliw.

Ekonomiści sondowani przez ISB prognozują, że ceny producentów wzrosły w lutym o 0,2-0,6% m/m do 2,2-2,9% w ujęciu rocznym przy średniej na poziomie odpowiednio 0,3% i 2,55%.

W styczniu ceny produkcji sprzedanej przemysłu (PPI) wzrosły o 0,4% w porównaniu z grudniem, co dało wzrost o 2,5% w ujęciu rocznym.

Ekonomiści są zgodni, że ceny producentów wzrosły w lutym poprzez wzrost cen paliw. W poprzednich miesiącach głównym czynnikiem wzrostu rocznego wskaźnika cen producentów był efekt bazy spowodowany spadkami tych cen pod koniec 2001 roku.

„Przyczyną wzrostu cen producentów są wyższe ceny ropy naftowej” – powiedział Maciej Reluga, ekonomista Banku Zachodniego WBK.

Z raportu przygotowanego dla agencji ISB przez Naftę Polskę wynika, że średnia cena detaliczna benzyny Eurosuper 95 wzrosła na koniec lutego o 2,4% w porównaniu z końcem stycznia i wyniosła 3,43 zł/l. Średnia cena detaliczna oleju napędowego w lutym wzrosła o 6,2% m/m do 2,93 zł/l.

Od początku roku średnia cena detaliczna benzyny E95 wzrosła o 4,6%, a średnia cena detaliczna oleju napędowego wzrosła o 10,2%.

Ekonomiści nie spodziewają się jednak ani znacznego wzrostu cen producentów, ani wystąpienia presji inflacyjnej.

„Nie widać w gospodarce presji inflacyjnej. Nawet jeżeli PPI będzie rosło, to nie będzie miało to większego przełożenia na wskaźnik CPI. Popyt jest na tyle mały, że pośrednicy będą woleli obniżać marże niż podnosić ceny” – powiedział Arkadiusz Krześniak, ekonomista Deutsche Banku.

Inflacja (CPI) spadła w styczniu do rekordowo niskiego poziomu 0,4% r/r. Podobny poziom inflacji oczekiwany jest także w lutym. Wysoki poziom wzrostu cen producentów, w porównaniu z odnotowywaną inflacją konsumencką, mógłby mieć znaczenie w przypadku mocniejszego przyspieszenia wzrostu gospodarczego i zwiększenia się popytu.

Wydaje się jednak, że wzrost cen producentów kończy się, a w przypadku szybkiego spadku cen ropy naftowej po rozwiązaniu kwestii Iraku, doprowadzi prawdopodobnie do stabilizacji tych cen na dotychczasowym poziomie.

„ Po rozwiązaniu kwestii Iraku ceny te powinny stabilizować się na poziomie 2,5-2,7%” – powiedział Łukasz Tarnawa, ekonomista banku PKO BP.

“Szacujemy, że na koniec roku ceny producentów wzrosną do 2,9%” – powiedział natomiast Wojciech Kuryłek, ekonomista Kredyt Banku.

Inflacja konsumencka ma wzrosną pod koniec tego roku do około 2,0% pod koniec tego roku.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) poda dane o cenach produkcji sprzedanej przemysłu w lutym w poniedziałek, 17 marca, o godzinie 16:00.

TABELA:

dynamika m/m dynamika r/r

BRE Bank 0,20% 2,50%

CA-IB 0,60% 2,90%

Kredyt Bank 0,20% 2,50%

Amerbank 0,30% 2,60%

PKO BP 0,30% 2,60%

Duetsche Bank 0,20% 2,20%

BZ WBK 0,20% 2,50%

Pekao bd. 2,70%

ŚREDNIA 0,30% 2,55%

(ISB)

Przemysław Kuk

pk/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / <b>ISB:</b> PPI lekko wzrosło w II z powodu paliw - analitycy