ISB: Rada Gabinetowa omówi zmiany dot. NBP

Marek Druś
11-06-2002, 17:02

Rada Gabinetowa zwołana na środę 12 czerwca zajmie się oceną sytuacji gospodarczej w Polsce, rolą polityki pieniężnej, strategią polityki kursowej w kontekście integracji z Unią Europejską (UE) oraz omówi potencjalne konsekwencje propozycji zmian instytucjonalnych odnośnie Narodowego Banku Polskiego (NBP), które są obecnie dyskutowane przez parlamentarzystów, powiedział we wtorek Minister Finansów Marek Belka.

Rada Gabinetowa została zwołana na prośbę Premiera Leszka Millera, który po tym, jak publicznie wyraził swoje niezadowolenie ze skali ostatniej obniżki stóp procentowych przez RPP, zwrócił się do Prezydenta z prośbą o zwołanie Rady Gabinetowej poświęconej zbyt silnemu kursowi polskiej waluty oraz polityki monetarnej prowadzonej przez Radę Polityki Pieniężnej (RPP), która według rządu dławi ożywienie gospodarcze.

Rada Gabinetowa nie ma uprawnień decyzyjnych, ale ma silny wydźwięk polityczny. Będzie zapewne istotnym elementem toczącej się debaty parlamentarnej na temat potencjalnego ograniczenia niezależności NBP i zmiany zakresu odpowiedzialności RPP. (ISB)

mk/ks/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / <b>ISB:</b> Rada Gabinetowa omówi zmiany dot. NBP