ISB: RM już dzisiaj powinna wypracować swój program

Internet Securities
25-01-2002, 13:15

W piątek o 15:00 rozpocznie się posiedzenie Rady Ministrów w sprawie programu społeczno-gospodarczego rządu na lata 2002-2005, podało Centrum Informacyjne Rządu (CIR) w komunikacie w piątek. Wcześniej w piątek minister gospodarki Jacek Piechota powiedział, że Rada Ministrów ma zamiar wypracować na piątkowym roboczym posiedzeniu gotowy dokument pt.

W piątek o 15:00 rozpocznie się posiedzenie Rady Ministrów w sprawie programu społeczno-gospodarczego rządu na lata 2002-2005, podało Centrum Informacyjne Rządu (CIR) w komunikacie w piątek.

Wcześniej w piątek minister gospodarki Jacek Piechota powiedział, że Rada Ministrów ma zamiar wypracować na piątkowym roboczym posiedzeniu gotowy dokument pt. „Programu Gospodarczego rządu na lata 2002-2005” tak, aby mógł on zostać przyjęty na posiedzeniu rządu we wtorek.

W rządowym programie nacisk będzie położony na pakiet „przede wszystkim przedsiębiorczość”, na działania restrukturyzacyjne przemysłu, aby polepszyć konkurencyjność, na zmiany w przepisach prawa pracy. Podkreślił, że celem tych zmian prawnych ma być zwiększenie szans rozwoju małych i średnich firm.

Wstępny „Plan Belki” na lata 2002-2005, do którego dotarła agencja ISB, przewiduje m.in. że ożywienie gospodarcze nastąpi w drugiej połowie 2002 roku lub w 2003 roku. Program przewiduje szereg cięć w wydatkach, które mają posłużyć na realizowanie celów inwestycyjnych, przede wszystkim związanych z wykorzystaniem środków z funduszy Unii Europejskiej.

Proponowane cięcia obejmowałyby m.in. 10% odpłatności za usługi zdrowotne, zmianę systemu refundacji leków, wprowadzenie odpłatności za edukację nawet od poziomu podstawowego (z refundacją dla najuboższych), wyrównanie wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn, zmniejszenie dotacji do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS).

Według „Planu Belki”, także środki z prywatyzacji będą przeznaczone nie na finansowanie deficytu budżetowego, a na inwestycje w infrastrukturę. Program przewiduje ewentualną sprzedaż mniejszościowych pakietów akcji w bankach PKO BP SA, BGŻ SA i BGK SA, natomiast priorytetowe sektory to hutnictwo, górnictwo i zbrojeniówka.

„Plan Belki” przewiduje także możliwość rozszerzenia aktywów, w które mogą inwestować otwarte fundusze emerytalne (OFE) m.in. o infrastrukturę, szkolnictwo, służbę zdrowia; część pakietów akcji w ofertach publicznych będzie skierowana do OFE. Ponadto zwiększony zostanie 5-procentowy limit inwestycji zagranicznych funduszy.

Dokument ten nie został jeszcze oficjalnie zatwierdzony, a jego oficjalna prezentacja zapowiadana jest na koniec stycznia. Członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Grzegorz Wójtowicz powiedział ISB w ubiegły piątek, że minister finansów przedstawił przedstawicielom RPP zarysy tego Programu podczas spotkania delegacji rządu i RPP 9 stycznia. (ISB)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / <b>ISB</b>: RM już dzisiaj powinna wypracować swój program