ISB: Tel-Energo, EI, Netia i Bancroft złożyły oferty na Telbank

Marek Druś
25-11-2002, 11:38

Operator telekomunikacyjny Tel-Energo, fundusz Enterprise Investors, Netia Holdings i fundusz z grupy inwestycyjnej Bancroft złożyły w piątek ostateczne oferty na kupno Bankowego Przedsiębiorstwa Telekomunikacyjnego Telbank, dowiedziała się agencja ISB z nieoficjalnych źródeł. Oferowana cena oscylowała wokół 100 mln USD.

„Do badania spółki zostały dopuszczone cztery podmioty i one złożyły ostateczne oferty” – powiedziała ISB osoba prosząca o zachowanie anonimowości.

Tel-Energo jako jedyny z czterech podmiotów potwierdził, że złożył ofertę. Przedstawiciele Netii i funduszy inwestycyjnych nie chcieli rozmawiać z ISB na temat udziału w przetargu na Telbank. Ale każda z tych firm przeprowadziła due dilligence w spółce i do 22 listopada, do piątku do godziny 14:00 miała czas na złożenie ofert.

Sporą niespodzianką może być udział w przetargu funduszu Bancroft, którego strategia zakłada inwestycje w Europie Środkowej, krajach bałtyckich i bałkańskich.

Narodowy Bank Polski (NBP), właściciel, który organizuje przetarg na sprzedaż 74% udziałów w Telbanku, nie potwierdził tych informacji. „Oferty złożyło około pięciu podmiotów” – powiedział ISB członek zarządu NBP Tomasz Pasikowski

NBP podejmie najprawdopodobniej do 29 listopada decyzję o przyznaniu wyłączności na zakup udziałów Telbanku, powiedział Pasikowski.

„Decyzję o wyłączności podejmiemy najprawdopodobniej 29 listopada” – powiedział członek zarządu NBP. „Wyłączność może być przyznana więcej niż jednemu podmiotowi” – dodał.

NBP podtrzymuje zamiar zakończenia przetargu do końca grudnia 2002 roku.

PRZETARG MOŻE BYĆ ROZSZERZONY O POZOSTAŁE 26% UDZIAŁÓW

Przetarg na Telbank może być rozszerzony o kolejne 26% udziałów, które są w posiadaniu banków komercyjnych, głównie BRE Banku (11,7%) i Banku Gospodarki Żywnościowej (13,8%).

„Oferenci wykazywali zainteresowanie zakupem pakietu akcji będącego w posiadaniu banków i wysłaliśmy do pozostałych akcjonariuszy zapytanie, czy będą chętni do sprzedaży swojego pakietu w ramach obecnego przetargu” – powiedział Pasikowski.

BRE Bank nie chciał ujawnić, czy odpowiedział na ofertę. Ale na niedawnej konferencji prasowej prezes BRE Banku Wojciech Kostrzewa podtrzymał wcześniejsze zapowiedzi, że pomimo 30,2 mln zł straty netto na koniec III kw. 2002 roku bank może mieć zysk netto na koniec roku, uzasadniając, że wynik jest uzależniony w dużej mierze od ewentualnej sprzedaży aktywów.

Jeśli przetarg wygra Tel-Energo, BRE Bank może nie otrzymać gotówki za swój pakiet akcji Telbanku. Kostrzewa powiedział ISB w lipcu, że BRE może uczestniczyć w konsolidacji operatorów telekomunikacyjnych alternatywnych do Telekomunikacji Polskiej SA (TP SA) poprzez wniesienie aktywów do grupy telekomunikacyjnej, która powstanie na bazie Tel-Energo. Jednym z najważniejszych aktywów telekomunikacyjnych BRE jest właśnie Telbank.

Telbank jest spółką NBP, banków komercyjnych i Związku Banków Polskich. Zgodnie z ustawą o NBP, po 1 stycznia 2003 roku bank centralny nie będzie mógł mieć udziałów w spółkach, z wyjątkiem spółek prowadzących działalność usługową wyłącznie na rzecz instytucji finansowych i Skarbu Państwa. Dlatego NBP do końca 2002 roku musi sprzedać swoje udziały w Telbanku.

Telbank jest atrakcyjny dla inwestorów, ponieważ jest stosunkowo mało zadłużony, posiada sieć światłowodową i przynosi zyski. Spółka prognozuje 14 mln zł zysku netto za 2002 rok przy przychodach operacyjnych 160 mln zł. Roczne inwestycje spółki mają wynieść 150 mln zł. (ISB)

Magdalena Wierzchowska

mw/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / <b>ISB:</b> Tel-Energo, EI, Netia i Bancroft złożyły oferty na Telbank