ISB: wzrost PKB w 2002 r. przekroczy 1,5% - Grabowski

opublikowano: 22-03-2002, 10:34

Tempo wzrostu gospodarczego w 2002 r. będzie zauważalnie wyższe niż 1,1% w zeszłym roku, czyli na pewno wyższe niż 1,5% - powiedział w wywiadzie dla ISB Bogusław Grabowski, członek Rady Polityki Pieniężnej. Jego zdaniem Polska znajduje się obecnie w dnie spowolnienia gospodarczego i widać już oznaki ożywienia gospodarczego.

"Tempo w 2002 r. będzie wyższe zauważalnie niż w zeszłym roku, czyli na pewno wyższe niż 1,5%, pytanie tylko o ile wyższe" - powiedział Grabowski.

W zeszłym roku wzrost gospodarczy w Polsce wyniósł 1,1%. Ustawa budżetowa zakłada, że wzrost gospodarczy w 2002 roku wyniesie 1%.

Większość analityków uważa, że wzrost gospodarczy może być wyższy niż 1%.

Wiesława Ziółkowska, członek RPP powiedziała w czwartek dziennikarzom, że gdyby wzrost gospodarczy wyniósł w 2002 roku 1,5-2,0% to byłoby to "korzystne". Natomiast inny członek RPP Dariusz Rosati uważa, że możliwe jest osiągnięcie wzrostu gospodarczego nawet powyżej 2%.

"Na pewno znajdujemy się w dnie spowolnienia gospodarczego, ale to dno może być krótsze lub dłuższe" - powiedział także Grabowski.

"Gospodarka sama wyjdzie z tego spowolnienia, bez żadnej pomocy" - dodał.

Grabowski nie przywiązuje dużej wagi na temat ostatnich danych o produkcji przemysłowej i ma wątpliwości, co do ich wartości merytorycznej.

Główny Urząd Statystyczny podał ostatnio, że produkcja przemysłowa wzrosła o 0,4% w ujęciu rok do roku.

"Mamy oznaki ożywienia w postaci wszystkich wskaźników wyprzedzających koniunktury, mamy spadek spadku dynamiki kredytów, przedsiębiorstwa informują o zwiększeniu zamówień" - powiedział Grabowski.

Jednocześnie dodał, że trwałość i wielkość przyspieszenia gospodarczego zależy od programu i postawy rządu.

"Wszystko w rękach rządu. Jeżeli rząd będzie pobudzał popytowo to przyspieszenie będzie mniejsze i mniej trwałe, jeżeli podażowo to będzie to pobudzenie trwalsze i wyraźniejsze" - powiedział Grabowski.

Przemysław Kuk

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane