PAP: Kopex negocjuje kolejne kontrakty

23-07-2003, 18:37

Kopex SA, który we wtorek podpisał kontrakt na dostawę do Iranu maszyn, urządzeń i usług górniczych wartości ponad 70 mln zł, negocjuje inne zagraniczne kontrakty - podała w środę spółka.

"Najbliższe lata powinny przynieść spółce kolejne kontrakty. Trwają negocjacje w sprawie budowy kopalni węgla kamiennego w Wietnamie w systemie +pod klucz+, a także dostaw maszyn i urządzeń dla kopalni w Serbii i Czarnogórze" – poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Według wcześniejszych informacji, tylko kontrakt wietnamski wart jest ok. 92 mln USD.

Obecnie Kopex wraz z japońską Toschibą realizuje kontrakt energetyczny w Rumunii, wartości ok. 40 mln zł. Niedawno zakończył realizację innego rumuńskiego kontraktu wartości ok. 100 mln zł.

Podpisana niedawno umowa na dostawę sprzętu i usług do Iranu zawarta została z firmą Irasco z siedzibą w Genui we Włoszech. Katowicki eksporter dostarczy do kopalni "Tabas" w Iranie górniczy kompleks ścianowy wraz z częściami zamiennymi. Zajmie się też szkoleniem irańskich górników. Od chwili wejścia umowy w życie kontrakt będzie realizowany przez 16 miesięcy.

We wtorek, po opublikowaniu informacji o zawarciu irańskiej umowy, kurs akcji Kopeksu wzrósł o ponad 23 proc.

Prezes Kopeksu Rafał Rost poinformował niedawno, że spółka zabiega także m.in. o kontrakt na modernizację kopalni gipsu w Rosji i dostawę kompleksu ścianowego do kopalni na Syberii. Na horyzoncie jest również projekt rewitalizacji kopalni złota w Jemenie. Projekty te są w różnej fazie - od luźnych planów po złożone oferty.

Zgodnie z opublikowaną wcześniej prognozą zysku netto w 2003 roku Kopex spodziewa się 9,8 mln zł zysku wobec 4,8 mln zł w 2002. W związku z planami zawarcia wielu nowych kontraktów spółka prognozowała też zwiększenie przychodów z 206,6 mln zł w 2002 do ok. 360 mln zł w 2003. W końcu lata zarząd i rada nadzorcza spółki mają przeanalizować, czy uda się osiągnąć ten poziom.

W pierwszym kwartale tego roku Kopex miał ponad 2,3 mln zł zysku netto oraz przychody na poziomie 35,2 mln zł. Cała grupa kapitałowa spółki osiągnęła ponad 2 mln zł zysku netto przy 39,6 mln zł przychodów. Zarówno przychody spółki-matki, jak i grupy były niższe od osiągniętych w tym samym czasie w 2002 r.

Kopex działa od 1961 roku, od 1994 jest spółką akcyjną. W połowie 1998 roku zadebiutował na warszawskiej giełdzie. Zajmuje się eksportem maszyn, urządzeń i usług górniczych, buduje też tunele. Trzy czwarte ubiegłorocznych przychodów spółki pochodziło z eksportu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / <b>PAP:</b> Kopex negocjuje kolejne kontrakty