PAP: MSP: wyłonienie inwestora HSC do czerwca

opublikowano: 09-05-2003, 19:15

Do czerwca zostanie wyłoniony inwestor Huty Stali Częstochowa - poinformował w piątek PAP wiceminister skarbu Andrzej Szarawarski. W przyszłym tygodniu resort wyśle zaproszenia do negocjacji do inwestorów, którzy już zgłosili się do udziału w przejęciu tej huty.

"Do czerwca sprawa zostanie załatwiona poprzez wyłonienie inwestora i przekazanie mu spółki Huta Stali Częstochowa do

prowadzenia produkcji" - powiedział Szarawarski. Dodał, że w sobotę odbędzie się ostatnie posiedzenie zespołu ustalającego warunki dla inwestorów.

Prywatyzacja i utworzenie nowej huty na skonsolidowanym majątku produkcyjnym - takie rozwiązanie problemów hutnictwa w Częstochowie zakłada wspólny projekt Huty Stali Częstochowa, Huty Częstochowa, ministerstwa gospodarki i pracy oraz Agencji Rozwoju Przemysłu - poinformował wiceminister skarbu Andrzej Szarawarski.

"W wyniku prywatyzacji utworzony zostanie nowy podmiot - huta skonsolidowana na majątku produkcyjnym" - powiedział Szarawarski o założeniach projektu.

Według niego, na pozostałej części dzisiejszej Huty Częstochowa SA powstanie Park Przemysłowy, który wykorzysta zbędny majątek, tereny i nadwyżki zatrudnienia. Park ma być strefą aktywności gospodarczej do tworzenia nowych miejsc pracy w Częstochowie.

Minister uważa, ze Huta Stali Częstochowa osiągnie w maju próg rentowności, jednak mimo to konieczne jest jej dokapitalizowanie. Inwestor ma przejąć i dokapitalizować Hutę, a następnie wykupić od wierzycieli majątek produkcyjny oraz skonsolidować Hutę i majątek pozostający w Hucie Częstochowa w jeden organizm gospodarczy.

Miasto chce przekazać 116 ha wyłączonych z części nieprodukcyjnej huty na potrzeby Parku Przemysłowego oraz 15 ha na poszerzenie istniejącej w Częstochowie podstrefy Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Inwestor musi zapewnić kapitał obrotowy. Aby huta mogła produkować, musi mieć środki rzędu ok. 80 mln zł, a minimalnie 40 mln. Pozwoli na realizację cyklu produkcyjnego także wobec poważnych zamówień z polskich stoczni (Szczecińskiej i Stoczni Gdynia). Na dziś huta otrzymała środki w granicach 20 mln zł - poinformował Szarawarski.

W ocenie ministra z miesiąca na miesiąc huta uzyskuje coraz lepszy wynik produkcyjny. Mimo iż obecnie generuje jeszcze stratę, to już jest blisko "pułapu zerowego". Na dziś produkcja wynosi ponad 70 mln zł. Natomiast w maju produkcja ma osiągnąć 80 mln zł, czyli przekroczyć próg rentowności.

Dotychczas nie sfinalizowano rozmów na temat 72 mln zł kredytu, jaki miałaby otrzymać HSC na bieżącą produkcję.

Według przedstawicieli urzędu miasta Częstochowy, jednym z powodów, dla którego banki wstrzymują się z przyznaniem kredytu, jest nieukończony proces akceptacji wciąż tworzonego programu restrukturyzacji huty przez Agencję Rozwoju Przemysłu.

Huta Stali Częstochowa (HSC) powstała w październiku ubiegłego roku. Wydzierżawiła majątek i przejęła 2,1 tys. pracowników zadłużonej na 1,2 mld złotych Huty Częstochowa. HSC nie ma własnych środków (kapitał założycielski 50 tys. zł). Od kilku miesięcy trwają poszukiwania inwestora dla Huty. W sprawie jej ratowania spotykał się też zespół powołany przez ministerstwo gospodarki. Natomiast pracownicy Huty strajkowali w kwietniu z powodu zaległości płacowych.

jsz/ mpr/ mmt/ bsb/x

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / <b>PAP:</b> MSP: wyłonienie inwestora HSC do czerwca