PAP: W UE lepszy dostęp do danych meteorologicznych

opublikowano: 08-05-2003, 10:38

Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej zapewni naszej służbie hydrologiczno-meteorologicznej szerszy udział w przedsięwzięciach organizowanych przez kraje unijne, w tym lepszy dostęp do danych meteorologicznych - uważa dyr. Ryszard Klejnowski z IMGW.

"Dotychczas dostajemy dane w ramach światowej Organizacji Meteorologicznej WMO i Regionalnej Asocjacji Europejskiej, ale jest to tylko standardowy pakiet. Unia, która utworzyła kilka własnych organizacji meteorologicznych zapewnia, ale tylko służbom krajów członkowskich, znaczne wsparcie naukowe i finansowe" - powiedział dr Klejnowski.

Organem koordynującym bliższe współdziałanie służb Unii jest Nieformalna Konferencja Dyrektorów Służb Meteorologicznych Europy Zachodniej (ICWED), która wytycza politykę krajów członkowskich m.in. w zakresie współpracy WMO czy finansowania ważnych przedsięwzięć ze środków Unii.

W 1999 roku służby krajów unijnych utworzyły Europejskie Konsorcjum Interesów Ekonomicznych w celu ochrony przed

narastającą konkurencją ze strony sektora prywatnego i innych służb pozaeuropejskich.

Dużą rolę odgrywa Europejskie Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody (ECMWF), dostępne tylko dla krajów UE, które pracuje nad rozwojem prognoz 10-dniowych.

"Uczestnictwo w tej organizacji daje dostęp do najnowocześniejszych metod prognostycznych oraz wykorzystania mocy

obliczeniowej superkomputerów w centrum ECMWF w Wielkiej Brytanii" - powiedział dyrektor.

Klejnowski dodał, że w Centrum pracuje się teraz nad nową generacją modeli synoptycznych z wykorzystaniem niedostępnych dla Polski danych lotniczych, satelitarnych i tzw. sondaży oceanicznych.

mar / zet/ bsb/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / <b>PAP:</b> W UE lepszy dostęp do danych meteorologicznych