Badacze odkryli jak rozwija się glejak

  • Marek Mejssner
opublikowano: 21-08-2015, 20:42

Naukowcy z Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN odkryli jaki mechanizm przeprogramowuje makrofagi, aby wspomagały rozwój jednego z najbardziej złośliwych nowotworów - glejaka. Dalsze badania oznaczają nadzieję dla chorych na ten zabójczy nowotwór.

Makrofag, to komórka tkanki łącznej, wywodząca się z komórek prekursorowych, pochodzących ze szpiku kostnego. Odgrywa bardzo istotną rolę w obronie organizmu - niszczy bakterie i ma za zadanie w procesach immunologicznych niszczyć także komórki nowotworowe. Niestety, nowotwór potrafi je przechytrzyć i spowodować, że będą promowały rozsiewanie jego komórek czyli metastazę. makrofagi bowiem naciekają nowotwory i wykazują działanie dwoiste, w zależności od stanu aktywacji. Mogą to być aktywowane zapalnie makrofagi o fenotypie M1 lub immunosupresyjne makrofagi M2. Makrofagi M1 mają przy tym funkcje przeciwnowotworowe, zaś makrofagi M2 to "konie trojańskie" wspierające rozwój guza.

Problemem dlaczego tak się dzieje, zajął się zespół naukowy pod kierownictwem dr Bożeny Kamińskiej z Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN.  Jak stwierdzili badacze, makrofagi M2 najczęściej pojawiają się w dużych ilościach wokół guzów nowotworowych typu glejaków. Ulegają one w mikrośrodowisku guza przeprogramowaniu w komórki wspierające inwazyjność nowotworu i działające immunosupresyjnie, w efekcie czego dochodzi do zahamowania odpowiedzi przeciwnowotworowej.

Jak się okazało w trakcie badań, przeżywaniu przeprogramowanych makrofagów sprzyja czynnik GM-CSF, wspierający rozwój ich kolonii; wspomaga on też migrację i proliferację w guzie. Za przeprogramowanie natomiast odpowiadają białka osteopontyna (SPP1) i laktadheryna(MGF-E8). Osteopontyna jest zdecydowanie ważniejsza, bowiem wyciszenie transkrypcji SPP1 w komórkach powodowało, że guz się zmniejszał a ilość przeprogramowanych makrofagów znacznie spadała. Co więcej, glejaki pozbawione osteopontyny były silnie infiltrowane przez limfocyty T CD8+ produkujące interferon gamma  czyli działające przeciwnowotworowo.

Badanie przeprowadzono także na modelach mysich, gdzie potwierdzono istotną rolę osteopontyny w promocji nowotworu. Badacze postanowili sprawdzić te ustalenia na wynikach analiz chorych na glejaki. wyniki badań zostały całkowicie potwierdzone - u chorych z glejakami ekspresja SP1 i i genu CSF2, kodującego czynnik GM-CSF była bardzo wysoka. Według naukowców jest to znaczny postęp, bowiem glejaki są nowotworami o błyskawicznym rozwoju i bardzo ciężko poddającymi się  terapii. Każde odkrycie, które może przedłużyć życie pacjenta jest w takiej sytuacji przełomem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Mejssner

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu