Badamy i rozwijamy mniej

opublikowano: 27-11-2017, 22:00

W ubiegłym roku na działalność badawczą i rozwojową (B+R) wydaliśmy około 18 mld zł, a więc o 0,7 proc. mniej niż przed rokiem — podaje GUS.

Spadł także udział nakładów na B+R w PKB — z 1 proc. w 2015 r. do 0,97 proc. w roku 2016. Statystyki odnoszą się do wartości nakładów wewnętrznych (poniesionych na działalność B+R prowadzoną wewnątrz danego podmiotu).

Wyróżniono tu dwie kategorie — nakłady bieżące i inwestycyjne. O spadku wydatków ogółem zadecydowały te drugie. W 2016 r. nakłady inwestycyjne zanotowały spadek o prawie 30 proc. r/r. Wydatki na działalność bieżącą wzrosły o około 10 proc. i w efekcie ich udział w nakładach ogółem wyniósł ponad 80 proc.

Spośród czterech wyróżnionych sektorów wykonawczych — rządowego, przedsiębiorstw, szkolnictwa wyższego i prywatnych instytucji niekomercyjnych — największy, 66-procentowy udział w nakładach miał sektor przedsiębiorstw. Stąd także pochodziła większość (53 proc.) pieniędzy na finansowanie działalności B+R. Drugi pod tym względem sektor rządowy odpowiadał za blisko 40 proc. nakładów.

172 tys. Tyle osób w Polsce pracowało w działalności badawczej i rozwojowej w 2016 r…

39 proc. …tyle było wśród nich kobiet…

27 proc. …a tyle posiadało co najmniej stopień naukowy doktora.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Dąbrowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Badamy i rozwijamy mniej