Badania diagnostyczne samochodów już po nowemu

opublikowano: 15-11-2017, 22:00

Od 13 listopada 2017 r. obowiązują nowe zasady technicznych przeglądów aut.

Znowelizowana ustawa o ruchu drogowym dotycząca Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) wprowadza zmiany m.in. w okresowych badaniach technicznych pojazdów. Ma poprawić jakość danych trafiających do państwowego rejestru i zwiększyć bezpieczeństwo w ruchu drogowym i w obrocie pojazdami.

Dzięki zmianom przepisów diagności będą teraz mieli informacje o tym, dlaczego pojazd nie przeszedł okresowego przeglądu.
Zobacz więcej

WIĘCEJ WIEDZY:

Dzięki zmianom przepisów diagności będą teraz mieli informacje o tym, dlaczego pojazd nie przeszedł okresowego przeglądu. Marek Wiśniewski

Co się zmieniło? Przede wszystkim termin wniesienia opłaty za wykonywane przez uprawnionego diagnostę badanie techniczne (dotychczasowe ceny się nie zmieniły, np. za badanie samochodu osobowego trzeba zapłacić 98 zł). Od 13 listopada kierowca musi ją uiścić przed badaniem. Dotychczas najczęściej płaciło się po przeglądzie. Od zasady płatności z góry jest wyjątek w razie rozliczenia usługi na podstawie faktury VAT z odroczonym terminem płatności.

Inne nowości dotyczą badania i informacji o nim. Inaczej niż wcześniej, jeśli diagnosta znajdzie usterkę, która spowoduje negatywny wynik badania technicznego, musi poinformować o tym CEP wraz z kodem usterki. Nie ma już możliwości przerwania badania, by ją usunąć. Co więcej, kierowca nie może liczyć na zwrot pieniędzy. Do CEP będą przekazywane na bieżąco dane o rezultatach badań technicznych. Zły wynik zobowiązuje klienta do usunięcia uchybień w ciągu 14 dni i ponownego wykonania badania. Koszt powtórnej weryfikacji — w tej samej stacji kontroli pojazdów — to od 13 do 36 zł zależnie od rodzaju usterek.

Klient może też — po 14 dniach i w innej stacji — wykonać badanie w pełnym zakresie i za pełną opłatę jak za pierwsze, w którym stwierdzono usterki. Dzięki zmianom przepisów diagności będą teraz mieli informacje o tym, dlaczego pojazd nie przeszedł okresowego przeglądu. Ma to ograniczyć przenoszenie się niektórych kierowców do tych stacji kontroli, w których bez względu na stan techniczny pojazdu uzyskują pozytywny wynik badania.

Nowe przepisy zwiększają także liczbę danych wprowadzanych do CEP. Teraz trafią tam również informacje o tzw. zabezpieczeniach na pojeździe, w tym jego zajęciu przez organ egzekucyjny lub o zabezpieczeniu majątkowym, a także o znaczących szkodach powypadkowych (w przypadku pojazdów nieubezpieczonych) pochodzące z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego — docenią to ci, którzy kupują pojazdy używane. W CEP znajdą się też informacje o zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego i czasowych pozwoleniach służb kontroli ruchu drogowego. Od 13 listopada 2017 r. do podmiotów, które mogą zatrzymać dowód rejestracyjny włączono Straż Graniczną.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Bołtryk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy