Badania: epidemia fałszywych alergii

opublikowano: 03-11-2016, 11:00

Zaledwie jedna czwarta młodych ludzi w Szwecji przekonanych, że cierpią na alergie pokarmowe, faktycznie jest chorych, wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez prestiżowy uniwersytet medyczny Karolinska Institute.

Według badania BAMSE dotyczącego alergii u dzieci i młodzieży, 28 proc. rodziców 16-latków było przekonanych, że ich dzieci mają jakąś formę alergii. Przeprowadzone testy wykazały jednak, że tylko 7 proc. dzieci faktycznie było na coś uczulonych.

Badaniem objęta została grupa 4000 dzieci, którą badacze monitorowali od 1994 r. Gdy dzieci miały cztery lata, tylko 12 proc. rodziców sądziło, że ich dzieci są alergikami. Gdy dzieci miały już po 16 lat podejrzewających alergie rodziców było już dwukrotnie więcej.

Według profesora Magnusa Wickmana z Karolinska Institute, prym wiodą podejrzenia o nietolerancję laktozy.

- Nietolerancja laktozy jest bardzo rzadka, jeśli jednak spojrzymy na półki w supermarketach można pomyśleć, że dotyczy ona połowy populacji Szwecji – powiedział prof. Wickman.

Wickman określił ten znaczny wzrost subiektywnych wzrostów przypadków nietolerancji laktozy oraz na gluten jako „dziwna epidemię”.

- Widać to również na świecie, w USA, Wielkiej Brytanii i Niemczech. Można się zastanawiać dlaczego. Nie sądzę, by źródłem byli sami konsumenci, ale raczej ma to jakiś związek – tak zgaduję – z branżą przemysłową i detalistami, którzy chcą więcej zarobić na tych produktach – spekuluje.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica, thelocal.se

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Rolnictwo / Badania: epidemia fałszywych alergii