BAHLSEN BUDUJE TRZECIĄ FABRYKĘ

Katarzyna Kozińska
24-11-1998, 00:00

BAHLSEN BUDUJE TRZECIĄ FABRYKĘ

Niemiecki producent żywności zainwestuje w Polsce kolejne 180 mln zł

CHIPSY POD WROCŁAW: Nowa fabryka przejmie dotychczasową produkcję zakładu z Oławy. W starej firmie będziemy wytwarzać inne słone przekąski — powiedział Edward Lorenz, prezes polskiego Bahlsena. fot. ARC

Niemiecki koncern Bahlsen kosztem 180 mln zł wybuduje w Stanowicach pod Wrocławiem fabrykę chipsów i zmodernizuje zakłady Lajkonik ze Skawiny. Jednak na początek inwestor sprzeda linię do produkcji legendarnej kawy zbożowej Inka.

Niemiecki Bahlsen, największy w Europie producent słonych przekąsek, ma w Polsce dwa zakłady produkcyjne — fabrykę chrupek i chipsów w Oławie pod Poznaniem oraz zakłady spożywcze Lajkonik Snacks w Skawinie, w których kontroluje ponad 98 proc. akcji.

Podwójna porcja chrupek

Wkrótce inwestor rozpocznie budowę trzeciej fabryki, do której w 2000 r. zostanie przeniesiona cała produkcja snacków.

— Zakład, który powstanie w Stanowicach pod Wrocławiem, będzie największą w tej części Europy fabryką chipsów. Rocznie będziemy wytwarzać około 30 tys. ton snacków, czyli ponaddwukrotnie więcej niż produkujemy w Oławie. Około 40 proc. produkcji zamierzamy eksportować do krajów środkowej i wschodniej Europy — państw nadbałtyckich, na Węgry, Słowację, Ukrainę, do Czech i Rosji. Koszt przedsięwzięcia określiliśmy na 120 mln zł — mówi Edward Lorenz, prezes Bahlsena w Polsce.

Realizację projektu Bahlsen rozpoczął od wybudowania w tym roku magazynu ziemniaka. Budowę fabryki zaplanowano na 1999 rok. Obok powstanie oczyszczalnia ścieków, z której będą mogli korzystać także okoliczni mieszkańcy.

Pożegnanie z Inką

Równolegle Bahlsen przeprowadzi modernizację skawińskiego Lajkonika. Rozbudowa przedsiębiorstwa i wyposażenie go w nowe urządzenia pochłonie 60 mln zł. Dzięki inwestycjom produkcja ciastek i przekąsek podwoi się już w 2000 r.

Renowacja Skawiny rozpocznie się jeszcze w tym roku. Na początek fabryka wstrzyma produkcję bardzo popularnej w kraju zbożowej kawy Inka.

— Nasza strategia nigdy nie obejmowała produkcji kawy. Dlatego w grudniu Lajkonik podpisze umowę sprzedaży linii do produkcji Inki — zapowiada prezes Bahlsena, który nie chce jeszcze zdradzić, kto przejmie produkcję tego wyrobu.

Steffen Jung, prezes zarządu Lajkonika, zapewnia jedynie, że produkt nie zniknie z rynku, a Lajkonik nadal będzie się zajmował jego sprzedażą.

Firma jest najbardziej znana z produkcji paluszków i krakersów. Według prezesa Junga, ma około 70-proc. udział w krajowym rynku krakersów i 40-proc. paluszków. Ze Skawiny pochodzą również herbatniki Hit, najpopularniejszy produkt Bahlsena w Polsce. Obroty firmy w 1997 roku sięgnęły 150 mln zł. W tym roku mają być wyższe o blisko 10 mln zł.

Bahlsen produkuje swoje wyroby w 23 fabrykach na całym świecie. Według prezesa Lorenza, jest największym producentem snacków na kontynencie europejskim. W Polsce działa od sześciu lat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kozińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / BAHLSEN BUDUJE TRZECIĄ FABRYKĘ