Bair: bitcoin nie ma wartości wewnętrznej, dolar zresztą też

opublikowano: 02-03-2018, 08:40
aktualizacja: 02-03-2018, 09:10

Sheila Bair, była szefowa FDIC, nie martwi się manią dotyczącą kryptowalut i nie widzi powodów, aby je delegalizować.

- Uważam, że nie powinniśmy ich zakazywać, zielone banknoty w naszych kieszeniach też nie mają wartości wewnętrznej. Wartość bazuje na tym, co inni uważają za wartość.

Zobacz więcej

Sheila Bair; fot. Bloomberg

To prawda dotycząca każdej waluty – powiedziała Bair, która w latach 2006-2011 kierowała Federalnym Ubezpieczeniem Depozytów (FDIC), instytucją pilnującą bezpieczeństwa depozytów bankowych Amerykanów.

Bair przyznaje jednocześnie, że kryptowaluty wymagają większego nadzoru.

- Regulacje powinny być skupione na jawności informacji, edukacji, ochronie przed oszustwami i zapewnieniu, że nie będzie wykorzystania do przestępstw – powiedziała. 

Była szefowa FDIC zaznaczyła, że to nie bitcoin jej zdaniem może spowodować następny kryzys finansowy.

- Miałabym oko na zadłużenie na kartach kredytowych – powiedziała. – Przez parę lat kredyty subprime na auta były problemem i wyceny kredytów na finansowanie lewarowanych wykupów są wysokie. Każdy rodzaj sekurytyzowanego kredytu opartego na aktywach, które są przewartościowane, powinien budzić obawy. To jest to, co zdarzyło się z domami. Dług korporacyjny także nie cieszy się tak dużą uwagą jak powinien. Jest finansowany raczej przez rynek niż banki, ale banki wciąż mają na niego ekspozycje. Jest też cyber-ryzyko – dodała.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, MarketWatch

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu