Bałagan wokół dywidendy z GPW

Katarzyna Latek
opublikowano: 31-07-2009, 00:00

WZA GPW uchwaliło wypłatę dywidendy — ponad 500 mln zł. Czy jednak uchwała jest ważna? Prawnicy mają wątpliwości.

WZA GPW uchwaliło wypłatę dywidendy — ponad 500 mln zł. Czy jednak uchwała jest ważna? Prawnicy mają wątpliwości.

Na krótko przed prywatyzacją warszawskiej giełdy Ministerstwo Skarbu Państwa postanowiło wypłacić sobie sowitą dywidendę. Mają pójść na nią zarówno pieniądze z ubiegłorocznego zysku, jak i z zysków z lat wcześniejszych. W sumie — 506 mln zł.

— Prywatyzacja gotówki nie ma sensu — mówił wcześniej minister skarbu Aleksander Grad.

Uchwałę podjęto wczoraj. Jako dzień dywidendy wyznaczono 30 lipca. Tu pojawia się jednak kłopot.

Możliwość wypłaty dywidendy przez GPW daje nowelizacja ustawy o obrocie instrumentami finansowymi. Nowelizacja została jednak trzy dni temu skierowana przez prezydenta do Trybunału Konstytucyjnego. Istnieje także druga, wcześniejsza nowelizacja tej samej ustawy, która też była w TK. W największym skrócie — żadna z nich nie została jeszcze podpisana przez prezydenta, de facto nie ma więc odpowiedniego przepisu. Z rozmów zasłyszanych podczas WZA wynika, że przedstawiciele GPW zdają sobie sprawę z problemów, jakich może nastręczać ta sytuacja. Prawnicy również.

— Moim zdaniem uchwała WZA GPW obarczona jest wadą prawną. Brak jest bowiem w obecnym stanie prawnym przepisu, który uprawnia do wypłaty dywidendy przez GPW. Inaczej byłoby, gdyby przyjąć że przedmiotowa ustawa zostałaby opublikowana w Dzienniku Ustaw, a trwałby jedynie okres vacatio legis (chociaż i w takim przypadku można podnosić uzasadnione wątpliwości co do wyznaczenia dnia dywidendy na okres przed wejściem w życie ustawy) — mówi Leszek Kosiorowski, wspólnik w Kancelarii Gessel.

Dodaje, że sytuacji nie zmienia fakt dodania klauzuli: "Obydwie uchwały wchodzą w życie z dniem ich podjęcia, z mocą obowiązującą od dnia wejścia w życie przepisów nowelizacji ustawy o obrocie instrumentami finansowymi".

— Po pierwsze nie jest jasne, czy przedmiotowe przepisy kiedykolwiek wejdą w życie, a zatem takich przepisów po prostu nie ma. Po drugie samo sformułowanie uchwały jest wewnętrznie sprzeczne: "wchodzi w życie z dniem podjęcia" i "z mocą obowiązującą od dnia" — wyjaśnia Leszek Koziorowski.

Tymczasem przygotowania do prywatyzacji GPW idą pełną parą. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, na początku przyszłego tygodnia rozpocznie się due dilligence. Oferty złożyli — NYSE Euronext, Nasdaq OMX, London Stock Exchange i Deutsche Boerse. Sprzedaż niecałych 80 proc. ma nastąpić do końca 2009 r.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Latek

Polecane