Balcerowicz chce podwyżki stóp procentowych jeszcze w tym roku

Internet Securities
31-10-2006, 09:17

Stopy procentowe powinny zostać podniesione jeszcze w tym roku, aby zapobiec znaczącemu przestrzeleniu celu inflacyjnego banku centralnego, który wynosi 2,5%, uważa prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Leszek Balcerowicz.

Stopy procentowe powinny zostać podniesione jeszcze w tym roku, aby zapobiec znaczącemu przestrzeleniu celu inflacyjnego banku centralnego, który wynosi 2,5%, uważa prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Leszek Balcerowicz.

„Brak działań oznaczałby, że toleruje się ryzyko inflacji przekraczającej znacznie cel inflacyjny” – powiedział Balcerowicz w wywiadzie dla wtorkowej „Gazety Prawnej”.

Według niego, nie można lekceważyć ryzyka inflacyjnego. A zagrożenie może pojawić się ze strony rynku pracy.

„Zmienia się też sytuacja na rynku pracy. W zasadzie wyczerpały się rezerwy siły roboczej w firmach. Jeśli chcą one rozwijać produkcję, muszą zatrudniać nowych ludzi. To zwiększa popyt na pracę. Równolegle mamy emigrację oraz dane GUS, które pokazują, że liczebność ludzi aktywnych zawodowo spada” – powiedział szef NBP.

W konsekwencji mogą pojawić się podwyżki płac, co z kolei napędzi inflację, dodał.

Na pytanie, czy jest za tym, by zmienić stopy jeszcze w tym roku, Balcerowicz odpowiedział: „ A co wynika z tego, co przed chwilą powiedziałem?”

Już po zakończonym w ub. tygodniu posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Balcerowicz powiedział, że przy wysokim wzroście PKB podwyżki stóp procentowych powinny mieć miejsce jak najwcześniej, by utrzymać inflację na niskim poziomie.

W październiku RPP ponownie nie podjęła decyzji o podniesieniu stóp procentowych, mimo że taką potrzebę sygnalizowało kilku członków rady uważanych za „jastrzębi”. Główna stopa referencyjna od marca pozostaje na poziomie 4,00%. (ISB)

tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Balcerowicz chce podwyżki stóp procentowych jeszcze w tym roku