Balcerowicz: Efekty interwencji CNB jeszcze niejasne

Reuters
22-01-2002, 20:22

KRAKÓW (Reuters) - Prezes Narodowego Banku Polskiego Leszek Balcerowicz powiedział we wtorek, że nie jest jeszcze jasne, czy interwencja Czeskiego Banku Centralnego (CNB) na rynku walutowym przyniesie zamierzone efekty. "Interwencje banku centralnego nie zawsze są skuteczne i zobaczymy po pewnym czasie jaki był efekt czeskiej interwencji" - powiedział Balcerowicz podczas spotkani

KRAKÓW (Reuters) - Prezes Narodowego Banku Polskiego Leszek Balcerowicz powiedział we wtorek, że nie jest jeszcze jasne, czy interwencja Czeskiego Banku Centralnego (CNB) na rynku walutowym przyniesie zamierzone efekty.

"Interwencje banku centralnego nie zawsze są skuteczne i zobaczymy po pewnym czasie jaki był efekt czeskiej interwencji" - powiedział Balcerowicz podczas spotkania z biznesmenami.

Czeski Bank Centralny (CNB) podawiadomił w poniedziałek o interwencji na rynku walutowym aby osłabić koronę. Również w poniedziałek bank na nadzwyczajnym posiedzeniu obniżył stopy procentowe o 25 punktów bazowych.

"W przypadku Czech mamy do czynienia z ogromnymi wpływami z prywatyzacji i to powoduje bardzo duży napływ dewiz. W Polsce obecnie zakres prywatyzacji jest mniejszy, przez co dopływ dewiz jest mniejszy. Poza tym rząd ma rachunek dewizowy" - dodał Balcerowicz.

Zdaniem analityków interwencja czeskiego banku nie była ukierunkowana na fundamentalne czynniki stojące za umocnieniem korony. Ich zdaniem korona może nie rosnąc w krótkim terminie, ale problemy mogą pojawić się później.

Na początku roku złoty wzrósł do najwyższego poziomu od dwóch i pół roku, gdyż inwestorzy kupowali wysokorentowne polskie papiery dłużne przed oczekiwaną obniżką stóp procentowych.

Jednak kurs złotego spadł nieco gdy na rynku pojawiły się wątpliwości, czy na najbliższym posiedzeniu, które odbędzie się 29-30 stycznia Rada obniży stopy.

((Wojciech Żurawski, Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Reuters

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Balcerowicz: Efekty interwencji CNB jeszcze niejasne