Balcerowicz: moment przyjęcia euro sprawą otwartą

GANT S.A.
06-02-2001, 15:45

WARSZAWA (Reuters) - Nowy szef Narodowego Banku Polskiego (NBP), Leszek Balcerowicz powiedział w poniedziałek, że to kiedy Polska po wstąpieniu do Unii Europejskiej zrezygnuje ze złotego na rzecz euro, pozostaje kwestią otwartą.

Stanowisko Balcerowicza odbiega nieco od ambitnych planów jego poprzedniczki, która chciała by Polska weszła do strefy euro w trzy lata po przyjęciu do UE.

"Ta kwestia (moment przystąpienia do strefy euro) jest jedną z najbardziej interesujących. Możliwe są różne rozwiązania. W tej chwili nie mam jeszcze wyrobionego zdania na ten temat" - powiedział Balcerowicz w wywiadzie dla Reutera.

Balcerowicz powiedział, że szybsze przyjęcie euro przyniosłoby stabilizację i pozwoliło na szybką redukcję stóp procentowych. Z drugiej strony, dłuższy okres przejściowy pozwoliłby Polsce lepiej przygotować się na przyjęcie wspólnej waluty.

"Musimy przygotować Polskę nie tylko na wejście do Unii Europejskiej, ale również do Europejskiej Unii Monetarnej" - powiedział Balcerowicz w pierwszym wywiadzie udzielonym zagranicznym mediom po objęciu w ubiegłym miesiącu nowego stanowiska.

"Przygotowując się do przyjęcia euro musimy zwiększyć stabilność polskiej gospodarki, obniżyć inflację, ustalić właściwe stopy procentowe, zreformować finanse publiczne i sprawić, by rynki działały w sposób bardziej aktywny i elastyczny" - dodał.

Balcerowicz zastąpił na stanowisku prezesa NBP Hannę Gronkiewicz-Waltz, która została wiceprezesem Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju w Londynie.

Według obowiązujących obecnie uregulowań prawnych, kraj który chce przyjąć wspólną walutę, musi związać swoją walutę z euro na przynajmniej dwa lata wcześniej, by zapewnić stabliny kurs wymiany między nimi.

((Wojciech Moskwa, Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GANT S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Balcerowicz: moment przyjęcia euro sprawą otwartą