Balcerowicz musi działać

opublikowano: 25-11-2018, 22:00

Leszek Balcerowicz, ekonomista i twórca systemu gospodarczego w pokomunistycznej Polsce, mówi, że nadszedł czas mobilizacji do obywatelskiego działania

Łukasz Ostruszka: Czy ma pan poczucie, że Polska pana oszukała?

Ekonomista
i polityk, były prezes NBP, wicepremier i minister finansów w pierwszym
niekomunistycznym rządzie. Profesor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
Doktor honoris causa kilkunastu uczelni krajowych i zagranicznych. Wyróżniony
prestiżowymi nagrodami i odznaczeniami polskimi i międzynarodowymi, w tym
Orderem Orła Białego.
Zobacz więcej

Ekonomista i polityk, były prezes NBP, wicepremier i minister finansów w pierwszym niekomunistycznym rządzie. Profesor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Doktor honoris causa kilkunastu uczelni krajowych i zagranicznych. Wyróżniony prestiżowymi nagrodami i odznaczeniami polskimi i międzynarodowymi, w tym Orderem Orła Białego. Fot. GK

Leszek Balcerowicz: W żadnym wypadku. Dlaczego?

Gdy patrzy pan np. na marsze nacjonalistów czy zachłanność władzy…

Czuję się zaniepokojony, ale tak jestem jakoś zbudowany, że ten niepokój prowadzi mnie raczej do wzmożonego działania. Uważam, że za mojego życia spotkało nas to, czego jeszcze 30 lat temu chyba nikt nie oczekiwał — że Polska będzie wolna i będziemy w stanie robić rzeczy, których wcześniej nie mogliśmy, a ponadto, że ktoś zaproponuje mi uczestnictwo w tych przemianach. Naprawdę rzadko się zdarza w życiu człowieka, że może obserwować takie przemiany i jeszcze twórczo w nich uczestniczyć. Czuję się więc zaszczycony.

Tym bardziej bolesne powinno być przyglądanie się rozmontowywania pewnych elementów tej Polski.

Należę do osób, które starają się działać tak skutecznie, jak tylko potrafią, jeśli tylko widzą zagrożenia. Takie zagrożenia powstają w związku z tym, co robi PiS, i jedyny sensowny wniosek, jaki z tego wynika, to być jeszcze bardziej aktywnym. Odłożyłem pisanie książek, dzięki czemu mam więcej czasu, żeby wpływać na społeczeństwo przez media, spotykać się z ludźmi, rozwijać FOR, być obecnym na Twitterze i Facebooku, brać udział w demonstracjach. Innymi słowy, próbuję mobilizować ludzi do obywatelskiego działania.

Proszę przypomnieć sobie siebie w wieku 20-30 lat. Marzenie o życiu w wolnej Polsce wydawało się zupełnie nierealne?

Pewnie wielu o tym marzyło, ale sądziło — tak jak ja — że Związek Radziecki będzie istniał przez resztę życia. W drugiej połowie lat 70. należałem do osób, które uważały, że warto i można choć trochę ten zły ustrój poprawić. Zorganizowałem wtedy nieformalny zespół, który pracował nad rozszerzeniem wolności gospodarczej w gospodarce socjalistycznej. Przedstawiłem ten projekt na początku września 1980 r. Zyskał szeroki rozgłos i w gruncie rzeczy został zaakceptowany przez Solidarność. Mówię o tym dlatego, bo gdyby nie ten projekt, to mało kto by o mnie pamiętał 10 lat później. To właśnie moja wcześniejsza aktywność sprawiła, że Tadeusz Mazowiecki poprosił mnie o zajęcie się gospodarką.

Organizując zespół zapewne nie myślał pan o tym, że otworzy on takie drzwi.

Chciałem tylko stworzyć projekt, który będzie spójny i do przyjęcia przez ówczesne władze, ale i tak był zbyt radykalny. Nie zakładałem, że będziemy mogli przejść z socjalizmu do kapitalizmu. To, co stało się w 1989 r., przekraczało marzenia praktycznie wszystkich. Dzięki temu przełomowi i reformom Polska zaczęła doganiać Zachód. Wcześniej żyliśmy w systemie, który utrzymywał się za pomocą strachu i propagandy. Od tego odeszliśmy i nie możemy pozwolić, żeby nawet w najmniejszym stopniu ten ustrój wrócił.

Zarządzanie strachem — pełno tego w naszych czasach.

Na razie nie na taką skalę, jak kiedyś, w socjalistycznej dyktaturze, ale kierunek jest bardzo wyraźny i temu należy się przeciwstawiać. Jeżeli mamy do czynienia z tendencyjnymi zachowaniami służb specjalnych lub prokuratury, co przypomina zachowania poprzedniej władzy, to trzeba protestować. Im wcześniej, tym lepiej.

Dlaczego PiS wygrało wybory?

PiS wygrało głównie z powodów, które nie musiały się wydarzyć, ale się wydarzyły. Prezydent Komorowski miał bardzo złą kampanię wyborczą, a jego konkurent, technicznie rzecz biorąc, miał dużo lepszą. W efekcie Bronisław Komorowski przegrał wybory, co dało PiS impet przed wyborami parlamentarnymi. W tych wyborach natomiast dwie partie o włos rozminęły się z progiem wyborczym. Gdyby choć jedna weszła do parlamentu, zmieniłaby układ sił. Wreszcie trzeba pamiętać, że na krótko przed wyborami, gdy do mediów przedostała się informacja, że Antoni Macierewicz ma być szefem MON, PiS w obawie o wyborców zaprzeczyło, ogłaszając, że zostanie nim Jarosław Gowin. Został nim jednak Macierewicz, więc sukces był oparty na kłamstwie. Program, który jest realizowany po 2015 r., jest daleko gorszy od przedstawianego przez PiS w kampanii. Nie przypominam sobie, żeby była tam np. mowa o przejmowaniu Trybunału Konstytucyjnego, zamachu na sądy itp.

Dlaczego więc poparcie dla PiS nie spada?

Z tego samego powodu, dla którego nie spada dla prezydenta Trumpa. Mianowicie na razie jest dobra sytuacja gospodarcza. Poparcie dla PiS jest jednak niższe niż w 2015 r.

Czyli sprawdza się słynne hasło: „gospodarka, głupcze”?

Praktycznie w każdym kraju dobra sytuacja gospodarcza sprawia, że wiele osób myśli: dobrze jest, wszystko gra. Działają czynniki przejściowe, ale perspektywa jest znacznie gorsza. Mamy obowiązek ludzi ostrzegać, szczególnie w sytuacji niebywale kłamliwej i bezczelnej propagandy mediów publicznych, która służy utrzymaniu bastionów wyborców PiS. Niemałą rolę odgrywa również przekupywanie ludzi kosztem budżetu, chodzi np. o 500+, obniżenie wieku emerytalnego, rozdawanie stanowisk.

To bardzo niepokojące.

To nie musi trwać w nieskończoność. Podkreślam znaczenie mobilizacji ludzi, którzy wierzą w państwo prawa, demokrację i mają świadomość, że przez rozdawnictwo nie dochodzi się do dobrobytu. © Ⓟ

Całość wywiadu do przeczytania na naszym portalu — www.pb.pl. Leszek Balcerowicz mówi m.in. o tym, jaki jest kapitalizm jego marzeń.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu